31 stycznia 2011

Dorota Gellner

Dla tych na etacie sprzątaczek (czy rzadziej - sprzątaczy).  Dla tych z obsesją porządkowania. Dla ich rodzin i bliskich. Dla leniwych i niesprzątających. Ku przestrodze. A przede wszystkim - dla śmiechu w oparach absurdu.  Miałam o tej książce napisać w okresie przedświątecznych porządków, ale umknęła mi - w ferworze sprzątania ;)



28 stycznia 2011

Życie nie jest w kolorze pink


Życie nie jest ani w kolorze czarnym, ani białym. Najczęściej także - nie w kolorze "pink". Przeważnie bywa w paski. Jak Basia. Tym razem o serii książek dla dzieci w wieku przedszkolnym.

27 stycznia 2011

Czarny! O kolorach.

Ci, którzy mają dzieci w wieku przedszkolnym zapewne wiedzą, jak nauczycielki reagują na kolor czarny w pracach dzieci. A ja dziś w przedszkolu czytałam "The Black Book of Colours" ("Czarna Księga Kolorów"). Cała czarna!


25 stycznia 2011

Podróże wychowują?

"Wielka wyprawa Ciumków" i późniejszy tom: "Ciumkowie w szkocką kratę"  przypomina nieco sposób patrzenia i pisania o rodzinie, jaki uprawiał Wańkowicz. Czy to nie świętokradztwo porównywanie Beręsewicza i autora doskonałego "Ziela na kraterze"?



24 stycznia 2011

"Omega" Marcina Szczygielskiego

Dwie zarwane noce. 600 stron. Pochłonęła mnie - "Omega" Marcina Szczygielskiego.
Książka dla dziesiejszej młodzieży. I jak okazuje - nie tylko...



11 stycznia 2011

Pop-up po polsku

"Pop-up book" trudno jest przetłumaczyć na język polski. Bo to nie tylko "rozkładanka", "otwierające się okienka", książeczka przestrzenna, "z ruchomymi elementami". To wszystko na raz. I coś jeszcze.
Dorota Wątkowska "Książka o strachach", il. pochodzi ze strony 2plus3d

Dorota Wątkowska o "Pop-up book" i nie tylko



 
plakat Doroty Wątkowskiej ze strony http://www.behance.net/pomidori

10 stycznia 2011

"Powidoki"

"Powidoki" - książka zainspirowana obrazem "Powidok słońca" Władysława Strzemińskiego.
Dorobek tego twórcy i teoretyka to podwaliny sztuki nowoczesnej. Trudnej - i z założenia, i z uprzedzeń. Ambitny to i niałatwy zamiar przybliżenia dzieciom sztuki, która chciała zerwać z tzw "literaturą" czyli "opowiadaniem" w malarstwie.



7 stycznia 2011

Klasyka i folklor by Bogucka


Ubiegły rok zamknęła udana seria klasycznych wierszyków polskich "kanonicznych" twórców, zaprojektowana i zilustrowana przez Katarzynę Bogucką. Bywa on wpisywana w nurt etnodizajnu, dzięki wcześniejszym "folklorystycznym" rymowankom wydanym przez Pantuniestał.