O katalogu możliwych odmian i sposobów pojmowania patriotyzmu pisałam kilka miesięcy temu, pokazując "Kto ty jesteś" (tekst: Joanna Olech, opr. graf. Edgar Bąk, wydawnictwo Wytwórnia, 2013).
Książka zaczęła budzić kontrowersje u tych, dla których słowo "patriotyzm" ma (i musi) budzić wielkie uczucia, aby zbudować "bazę", do której można się odwołać.
Miłość ojczyzny, historia, rodacy... Ja raczej z tych obywatelek, które wolą zamiast wielkich słów małe czyny. I pracę u podstaw. Stąd książka na dziś. Może niekoniecznie dla najmłodszych (którzy pytają kiedy świętujemy "podległość") , może niektórzy pomyślą o jej wywrotowości. A ja myślę o jej współautorce i rodaczce. I moich ambicjach wyczulenia dzieci na krytyczne, uważne czytanie między wierszami wszelkich "wielkich deklaracji", słów-zaklęć, promocji i haseł. Czy to też patriotyzm?
Więcej o dyskusji wokół książki "Kto ty jesteś?" znajdziecie na stronach RYMSA.
"Elementarz dobtego obywatela" Bertrand Russel, Franiszka Themerson. Wydawnictwo Bonobo, 2006.
2 komentarze:
Na tyle, na ile jestem w stanie odczytać, mam wrażenie, że nic w tej książce nie jest oczywiste, a ilustracje robią wrażenie dość zaskakująco dobranych. I chyba w polskiej wersji alfabet przestał być alfabetem? Nie jestem pewna, czy w tłumaczeniu dobrze udało się oddać ideę, jaka przyświecała autorom, ale to Ty widziałaś całość.
Tak, nic nie jest oczywiste... A rysunki F.Themerson wydobywają tę nieoczywistość i możliwe konteksty, w jakich mogą wybrzmieć hasła B.Russela.
Wersja jest dwujęzyczna (z oryginałem jako podstawą), pewnie ze względu na kłopot z tłumaczeniem. Polska translacja podąża więc za angielską.
Prześlij komentarz