Z wielką radością i podziwem dla wizjonerki i łódzkiej siłaczki (POLA!) przekazuję światu, że wreszcie udało się jej dokonać tego, na co Łódź czekała od dawna (nawet jeśli jeszcze o tym do końca nie wie ;)
Od najbliższego piątku rusza I Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci „KROPKA + KRESKA”!!! Przybywajcie, gośćcie się, działajcie, oglądajcie i dobrze się bawcie!
Podczas Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci „KROPKA + KRESKA”
zaprezentujemy książki, które zostały opracowane z wielką dbałością.
W interaktywny, przystępny sposób pokażemy prace wyjątkowych ilustratorów:
Iwony Chmielewskiej, Joanny Concejo,
Małgorzaty Gurowskiej, Katarzyny Boguckiej,
Marty Ignerskiej,
Aleksandry Cieślak, Agaty Królak,
Aleksandry Woldańskiej-Płocińskiej, Magdy Jurek,
Marii Dek oraz Macieja Blaźniaka.
Pokazując książki piękne, mądre i zabawne,
chcemy zainspirować do sięgania po wartościową, ambitną i ciekawą literaturę.
Zaprosimy do wspólnej zabawy w świecie książki obrazkowej dla dzieci.
Pola Amber,
Dyrektor Artystyczna
Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci
„KROPKA + KRESKA”
PROGRAM FESTIWALU
1 września (piątek)
17:00 – huczne otwarcie Festiwalu z toastem wzniesionym prawdziwą, domową lemoniadą (przepis znajdziecie na wystawie!) i wernisaż wystawy. Przyjdźcie koniecznie! Będą niespodzianki dla dużych i małych uczestników wydarzenia!
18:00 – „Bajkowanie piątkowe" – seans z bajkami i muzyką na żywo. Uwaga wielbiciele „Prosiaczka” Oli Woldańskiej-Płocińskiej – czeka Was nie lada gratka! Prowadzenie: Kalina i Patryk Zakroccy, czyli twórczy duet córeczki i taty.
2 września (sobota)
11:00 – „Lokomotywa/ideolo” – warsztaty plastyczno-ideologiczne dla dzieci powyżej 9 roku życia. Prowadzenie: Małgorzata Gurowska i Joanna Ruszta.
16:00 – „Bajkowanie sobotnie" – seans z bajkami i muzyką na żywo. Uwaga, jeśli obawiacie się powtórki ze spotkania piątkowego – nic bardziej mylnego! Seans oparty jest na innych bajkach niż spotkanie piątkowe. Czekają na Was nowe historie ze świata fantazji i bajki oraz nowa muzyka. Prowadzenie: Kalina i Patryk Zakroccy, czyli twórczy duet córeczki i taty.
3 września (niedziela)
11:00 – niedzielny poranek z Małym Teatrem Ilustracji. „Ptasie Historie” – spektakl i warsztaty dla dzieci w wieku 3–6 lat.
4 września, (poniedziałek)
11:00 – poniedziałkowy poranek dla przedszkolaków z Małym Teatrem Ilustracji „Ptasie Historie” – spektakl i warsztaty dla dzieci w wieku 3–6 lat.
17:00 – poniedziałkowe popołudnie dla starszaków z Małym Teatrem Ilustracji. „Historia Kamishibai” i „Bajka o Utopcu" – spektakle i warsztaty dla dzieci w wieku 7–10 lat
6 września (środa)
18:00 – bardzo ciekawy wykład pt. „Książka obrazkowa: o czym i dla kogo” dla rodziców, dziadków
i nauczycieli, czyli dla wszystkich zainteresowanych tematem dorosłych. Prowadzenie: Magdalena Sikorska.
7 września (czwartek)
18:00 – „O symbolach, kobiecości, ciemnym lesie i nowych książkach” – spotkanie z Damami Polskiej Ilustracji Książkowej: Iwoną Chmielewską i Joanną Concejo. Prowadzenie: Anna Mrozińska-Szmajda.
8 września (piątek)
17:00 – międzypokoleniowe warsztaty pt. „Jakimi literami powiesz komuś coś miłego?”. Uwaga dzieciaki – bierzcie na warsztaty babcie, dziadków i rodziców! Prowadzenie: Aleksandra Cieślak
9 września (sobota)
11.00 – warsztaty „Disco, disco z Koalą Rufusem i Olą Cieślak” dla małych imprezowiczów powyżej 2 roku życia.
10 września (niedziela)
16:00 – „Widzieć więcej. O możliwościach książki obrazowej i szansie na nową edukację”. Uwaga, będzie bardzo ciekawie, a warsztat potrwa aż cztery godziny! Prowadzenie: Anna Mrozińska-Szmajda
12 września (wtorek)
17:00 – na festiwalu pojawi się… Skrzat Makówka z „poczytanką” pt. „Nie taki wilk straszny, jak go malują”. Ta „poczytanka” najbardziej zainteresuje dzieci w wieku 4–6 lat.
13 września (środa)
17:00 – „Duże »ja«”. Prowadzenie: Maria Dek. Zapraszamy dzieciaki w wieku 4–7 lat.
14 września (czwartek)
18:00 – Pani Zorro zaprasza na pierwszą lekcję czytania, czyli wykład dla dorosłych pt. „Książki obrazkowe – obrazki dla dzieci?”. Prowadzenie: Monika Obuchow.
15 września (piątek)
17:00 – twórcze spotkanie dla przyszłych wydawców „Jak zrobić książkę?”. Prowadzenie: Joanna Guszta. Spotkanie dla dzieci w wieku 4–7 lat.
16 września (sobota)
18:00 – Awangardowa dobranocka, czyli „Performatywne czytanie bajek Kołakowskiego z pokazem ilustracji Pawła Pawlaka i muzyką/dźwiękami na żywo”. Prowadzenie: Dorota Porowska i Sebastian Mac.
17 września (niedziela)
Skromne zakończenie festiwalu, czyli ostatni moment, aby zwiedzić wystawę.
OPIS WYDARZEŃ - czytajcie dalej:
Warsztaty:
„Disco, disco z Koalą Rufusem” / Aleksandra Cieślak
Misiowe maski, kolorowe czapeczki, malowane pyszczki – pod okiem autorki książki „Koala disco” dzieci przygotują się na imprezę u koali! A potem… tańce, hulanki, swawole, gry i zabawy w rytmie disco.
„Duże »ja«” / Maria Dek
Wyruszamy w wizualną podróż, w czasie której każdy stworzy autoportret z przyszłości. Kto będzie nosił czapkę alpinisty, a kto elegancki kapelusz? Czy ktoś z nas zapuści wąsy? Na jaki kolor ufarbuję włosy? Czy będę nosić okulary do czytania? W czasie warsztatów wykleimy i namalujemy nasze plany, pomysły i marzenia na wielkoformatowych autoportretach.
„Jakimi literami powiesz komuś coś miłego?"/ Aleksandra Cieślak
Warsztaty inspirowane „Książką do zrobienia” (która zdobyła wyróżnienie w ramach Bologna Ragazzi Award for Art Books w 2017 roku) opierać się będą na pracy w technice kolażu oraz typograficznych eksperymentach z wykorzystaniem niekonwencjonalnych narzędzi twórczych. Razem z autorką będziemy poruszać się kursywą, komunikować za pomocą linii i plam, przeprowadzimy kilka typograficznych eksperymentów i stworzymy galerię komplementów!
„Jak zrobić książkę?” / Joanna Guszta
Mali uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, jakie decyzje podejmuje wydawnictwo i projektant podczas pracy nad książką. Zapoznają się z takimi pojęciami jak format, wyklejka, obwoluta. Zostaną im zaprezentowane różne techniki ilustracji oraz przedstawione pomysłowo wykonane książki ilustrowane. Co najważniejsze, spotkanie to zainspiruje uczestników do wymyślenia okładek własnych książek.
„Lokomotywa/ideolo” / Małgorzata Gurowska, Joanna Ruszta
Warsztaty będą polegały na stworzeniu kontynuacji książki „Lokomotywa/ideolo”. Inspiracją do pracy będą poruszone w książce tematy dotyczące aktualnych kwestii społecznych i ekologicznych. Dzieci dostaną arkusze z wydrukowanymi wagonami podobnymi do tych, które znają z książki, ale… pustymi. Zadaniem uczestników będzie ich wypełnienie, stworzenie projektów kolejnych rozkładówek książki.
Wykłady:
Cykl trzech wykładów skierowany do rodziców, wielbicieli książek obrazkowych, ludzi zainteresowanych kulturą wizualną, nauczycieli, promotorów kultury dziecięcej, edukatorów, bibliotekarzy, któremu przyświeca idea wprowadzenia w temat możliwości współczesnej książki obrazkowej. Oprócz wykładów przewidziano pracę warsztatową oraz przestrzeń dialogu, wymiany doświadczeń i pomysłów na to, czym książka obrazkowa może stać się w edukacji oraz jaką wartość ma narracja wizualna. Wspólnie zastanowimy się także nad tym, co współczesna książka dla dzieci może oferować dorosłemu.
„Książka obrazkowa: o czym i dla kogo” / Magdalena Sikorska
Pozorna prostota wielu książek obrazkowych, nastawienie części dorosłych odbiorców na infantylne treści i, co za tym idzie, niedoszukiwanie się treści głębszych, wynikają często z koncepcji dziecka, jaką mają dorośli. Poruszymy temat szczerości w sztuce dla dzieci, w tym w książce obrazkowej.
„Książki obrazkowe – obrazki dla dzieci?” / Monika Obuchow
Książki obrazkowe, czyli picturebooki są czymś więcej niż tekstem okraszonym ilustracjami. Nie zawsze jednak wiadomo, jak patrzeć, by w nich to dostrzec. Zapraszamy na pierwszą lekcję czytania.
„Widzieć więcej. O możliwościach książki obrazowej i szansie na nową edukację” / Anna Mrozińska-Szmajda
Czy książka obrazkowa – najbardziej dostępny, wielowymiarowy tekst kultury – może być nową lekturą szkolną? Co zyskuje szkoła i inne formy edukacji otwarte na wartość współczesnej książki, którą można mierzyć nie tylko w słowach i nie tylko w obrazie? Jak wykorzystywać picturebook
w wychowaniu aktywnego uczestnika kultury: zadającego pytania i myślącego krytycznie, samodzielnego i otwartego na sztukę człowieka?!
Pozostałe wydarzenia:
„Bajkowanie piątkowe” i „Bajkowanie sobotnie” / Kalina i Patryk Zakroccy
Seans z bajkami kliszowymi i muzyką na żywo. Córeczka i tata, imitując głosy postaci i tworząc na żywo ścieżkę dźwiękową, zilustrują, a może opowiedzą na nowo stare historie zapisane na kliszy filmowej. Bajki są zrealizowane w formie serii slajdów, a postacie i światy przedstawiane w rozmaitych technikach rysunku i technice lalkowej dotyczą wybranych książek dla dzieci. Niekiedy przygody pingwinków albo świnek domagają się nowej, przewrotnej interpretacji, a niektóre należy pozostawić w ich oryginalnej aurze, niespotykanej dziś łagodności i dobroci. W każdym z dwóch dni usłyszymy inne bajki.
„Mały teatr ilustracji. Spektakle połączone z warsztatami” / Anna Gabriela Trzpil, Henryk Zagórski
Korzystając ze starej japońskiej techniki, zwanej kamishibai, Mały Teatr Ilustracji tworzy historie obrazkowe, które później zmieniają w nietypowe spektakle dla dzieci. „Wspólnie wybieramy
i ilustrujemy najciekawsze dzieła literackie, aby za pomocą kamishibai snuć barwne opowieści. Wymyślamy też własne historie! W kamishibai zafascynowały nas możliwości, jakie niesie ze sobą ten rodzaj kontaktu z widzem. Szczególnie ważny jest dla nas język ilustracji, którym posługujemy się w trakcie przedstawienia. Tekst i obraz są tutaj zgraną i dynamiczną jednością. Zdarza się nawet, że tekst stanowi tło dla rozbudzających wyobraźnię ilustracji” – mówią o sobie twórcy i zapraszają na spotkanie ze sztuką.
„Nie taki wilk straszny, jak go malują”/ Skrzat Makówka (Piotr Makuch)
Przeczytamy i porozmawiamy o komplementach, byciu zarozumiałym i szukaniu przyjaźni. A przy okazji pouczymy się geografii i zgłębimy wiedzę o świecie zwierząt. Skrzat Makówka prowadzi razem ze Skrzatem Zielonką księgarnię dla dzieci „Psotki i Śmieszki". Uwielbia czytać. Jego ulubione książki to seria o Muminkach i przygodach Pippi Pończoszanki, a ostatnio również kryminały dla dzieci Jo Nesbø. Warto posłuchać, co przygotuje na Festiwal.
„Performatywne czytanie bajek Kołakowskiego z pokazem ilustracji Pawła Pawlaka
i muzyką/dźwiękami na żywo” / Dorota Porowska, Sebastian Mac.
Na dobranoc przeczytamy wybrane przedziwne, zaskakujące i napisane z wyjątkowym poczuciem humoru bajki dla dużych i małych odbiorców. Dopełnieniem będą piękne ilustracje autorstwa znakomitego grafika Pawła Pawlaka i muzyka tworzona na żywo.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
KIEDY: 01–17 września 2017
GDZIE: Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3, 90-365 Łódź
KONTAKT:
T: 42 646 88 65
I: www.fabrykasztuki.org
E: info@fabrykasztuki.org
Wystawa czynna codziennie w godzinach: 11:00–18:00. Podczas wystawy będzie czynne także stoisko księgarni Małe Książki (maleksiazki.pl).
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny; na warsztaty obowiązują zapisy.
Informacja i rezerwacja miejsc: warsztaty@fabrykasztuki.org lub telefonicznie: 42 646 88 65 w. 30
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Fundacji PZU.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz