20 listopada 2015

Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka

Dla wszystkich dzieci, z którymi spotykałam się w Grotnikach. 

Agnieszko Urazińska jestem WKURZONA. Mam dość zaślepienia, braku odpowiedzialności za słowo i zdolności przewidywania konsekwencji tekstu, który czytany wybiórczo i stronniczo nie będzie żadną próbą „obiektywnej” prawdy.  A kolejnym narzędziem  ślepej, zimniej furii, która zatacza coraz szersze kręgi.

Tekst  o tytule haniebnie powielającym stereotypy szkodliwie staje się tubą uprzedzeń, plotek i rasistowskich haseł. Nie mogę pojąć jak np. niewesołą sytuację na rynku nieruchomości (czy autorka słyszała coś o problemach ze spłacaniem walutowych kredytów?) sprowadza się do problemu umiejscowienia Ośrodka dla Uchodźców. Czy za cytowanie słów nie bierze się już odpowiedzialności? Z lekcji religii w Grotnickim kościele pamiętam, że powtarzanie cudzej plotki jest już grzechem.

9 września 2015

Wołanie miasta



K-O-N-I-E-CZ-N-I-E. Teatr Pinokio kontynuuje projekt "Tu mówi miasto". Wtedy problemem okazało się słowo "sąsiad" i ślady po nieobecnych. Defekt niepamięci. Dziś prowokuje do dodatkowych pytań o "sąsiada"... Ktoś chętny?

4 września 2015

Jesienne Czytanki



Zbliżającą się jesień czuję właściwie już od końca lipca. Może to przez usychające drzewa i opadające liście, a może przez pracę nad nowym programem spotkań w łódzkim Muzeum Kinematografii? Okładka nowego programu nie zapowiada jednak wydarzeń pełnych melancholii!
Czytanki przed ekranem w kolejnej edycji starają się pokazać różne strony współczesnej, ilustrowanej książki dla dzieci...

24 czerwca 2015

Teatr Chorea chce wydać płytę (nie tylko) dla dzieci

i możemy w tym pomóc!


Lulabajki to piękny koncert między jawą a snem, między dzieciństwem a dorosłością… Jego premiera odbyła się w grudniu 2013 roku w Teatrze Muzycznym w Łodzi.
CO DALEJ? CHCEMY WYDAĆ PŁYTĘ!
Ludzie mówią: “Wydajcie płytę z Lulabajkami!”. Takiej prośby nie da się zignorować. Lulabajki to niezwykłe piosenki, tworzone i wykonywane z pasją. Czujemy, że mają magiczną moc, wprowadzają do cudownego świata baśni, dziwnych historii i dają poczucie lulaprzyjemności.
Pomóż nam zrealizować nasze marzenie i wesprzyj nasz projekt!
Poznać Lulabajki i POMÓC możesz na polakpotrafi.pl. Zostało 7 dni!

11 czerwca 2015

Okna wyobraźni

Okna wyobraźni,  Książki i pomysły na prace  z nimi. Rozmowy, działania, wspólne emocje. Rytuały. Kultura dla dzieci. Radość i zachwyt. Dużo twórczej energii.
"Okna wyobraźni" czyli projekt realizowany w siedmiu podłódzkich przedszkolach,  w małych miejscowościach. Tam, gdzie niekoniecznie docierają wielkie festiwale, rzeka wydarzeń i róg obfitości z propozycjami warsztatowymi.


8 czerwca 2015

Ło Matko Polko!


Poza Rozkładem u Ło Matko Polko! w Fabryce Sztuki (Łódź). Już jutro (wtorek!). Start: godz. 11.00. Czytamy, oglądamy, rozmawiamy. Przyglądamy się zachwytom dzieci i swoim priorytetom ;)

25 maja 2015

Miasto Poezji i poezja wizualna

Lublin. Także w tym roku. Razem z dziećmi, na warsztatach będziemy kontemplować świat, relacje, życie...Razem z książką obrazową i poezją wizualną. Bo jak piszą organizatorzy   >>> Chcemy bowiem pokazać, że poezja wkraczająca w codzienność czyni z tej codzienności święto (...) 

Bardzo zależy nam, aby "Miasto Poezji" budowane było przez mieszkańców Lublina – stąd współpraca z wieloma środowiskami, osobami oraz szerokie ramy programowe, pozwalające spotkać w "Mieście Poezji" zarówno amatorów, jak i uznanych poetów i krytyków. Jednym słowem "Miasto Poezji" ma swoją agorę, ale też liczne zaułki i pasaże.<<<

Bardzo kibicuję, przez okrągły rok temu, co robi Dom Słów.
A na razie: Festiwal - Miasto Poezji!  Mieszkania PoezjiTerytoria Poezji! Małe Miasto Poezji! Poezja 2.0! 




27 kwietnia 2015

W kieszonce

Dziś (podobno) Światowy Dzień Grafika i Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Z tej okazji, z życzeniami, braku (zbędnego) hałasu graficznego.
"W kieszonce". Cicho, subtelnie, o tajemnicach. I czarodziejach, i czarodziejkach. O tym, jak kilkulatkowie mogą widzieć świat. Budować swoją wiedzę o nim. Książka, która pozwala być świadkiem. I potrafi oddać głos dzieciom.  A także dorosłym, którzy umieją słuchać...


16 marca 2015

Wiosna!

"Mały Kinematograf" i "Czytanki przed ekranem" zapraszają na nowy sezon: wiosna! Przed nami kolejny, czwarty już rok (!) cyklicznych spotkań w łódzkim Muzeum Kinematografii. Dla mnie - to kolejny rok pomysłów na to, jak książka może stać się punktem wyjścia, przewodnikiem i towarzyszem w sztuce stawiania pytań. I "kulturalnej edukacji" czy edukacji przez kulturę (wielowymiarowo rozumianej). W najbliższą niedzielę zapraszamy na powitanie wiosny z "folklorem na nowo" czyli "Lichem i innymi" (tekst: Agnieszka Taborska, ilustracje: Lech Majewski; wydawnictwo BOSZ) oraz "Dzikimi jabłkami". Będzie bardzo muzycznie!Na kolejnych  spotkaniach będziemy m.in. świętować Międzynarodowy Dzień Teatru, gościć mistrzów i mistrzynie polskiej sztuki (nie tylko!) ilustracji, uchalać nieba matkom i świętować z polotem Dzień Ojca. Wszystko z szacunkiem dla dziecka.Szczegółowy program spotkań z książkami zawsze tutaj >>> Na fali. Czytanie w Łodzi, a cały nowy program (już do czerwca!) a stronie www.malykinematograf.pl  Zapraszamy

13 lutego 2015

Wielkie pytanie

Uwielbiam pewną wytrwałą siedmiolatkę za samoświadomość i talent do stawiania pytań. Za widzenie więcej w otaczającej rzeczywistości. Choć są momenty kiedy wątpię czy ten rodzaj rozwijanego talentu nie jest raczej balastem w dzisiejszym świecie. Kiedy wpadam w zachwyt, trzeźwo przywołuje mnie do porządku: „eeech, każda mama mówi tak o swoim dziecku”. 

26 stycznia 2015

Jak dwie krople wody

Była sobie raz kraina – wprawdzie nie wiadomo gdzie,
Lecz wiadomo, że naprawdę to krainy były dwie.
Tak podobne jak dwie krople wody z mórz.
Jedna zwała się Tu, druga  Tam. No cóż.

Tu – kombinowali, tam – obgadywali.
Tu – sobie paplali, Tam – się oburzali.
I tylko dzieci całkiem małe
W przyjaźni żyły doskonałej.
Lecz wśród dorosłych drobne kłótnie
Kończyły przyjaźń absolutnie.
Tam przeciw Tu. Na śmierć i życie.
Czy uwierzycie?

19 stycznia 2015

Złotouste zero w zenicie

Zamknęłam ubiegły rok odcięciem się, wylogowaniem, być może – ucieczką od wirtualnego świata  i praw nim rządzących.  Nie mogłam przemóc się, aby Nowy Rok otwierać zestawieniami, rankingami i podsumowaniami (tak, tak, wiem o tym jak to działa na liczniki statystyk)*. Wierzę w to, że każdy ma prawo do własnych sympatii, „momentów życiowych” i niezrozumienia. Próbuję jednak to ostatnie, swoje prywatne, przeanalizować. Może ktoś mi pomoże?

9 stycznia 2015

Zuza i sukienka dla Maksa




Większość dorosłych zobaczy (przestraszy się?) w tej książce chłopca w różowej, „maksymalnie księżniczkowej”, sukience. Ale o co tak naprawdę chodzi w tej historii?  

Noworocznie


Po świętach, w trakcie i przed świętami. W Nowym Roku: Pamięci o tym, że trudy (podobno) do czegoś nas prowadzą. Skłonności do zadawania sobie i innym pytań. Szczere życzenia najprostszych rzeczy.  

* powyżej: ilustracja Marty Ignerskiej z  książki "Którędy do gwiazd" (wyd. Muchomor)