Po (w trakcie) politycznych zawirowań, chwila relaksu przy powieści, która i tak, dzięki niebywałemu instynktowi (szczęściu?) wydawnictwa Dwie Siostry, wstrzela się w aktualne tematy: edukacji, patriarchalnego modelu społeczeństwa i sytuacji kobiet.
20 grudnia 2016
19 grudnia 2016
14 grudnia 2016
Rada Języka Polskiego o projekcie podstawy programowej MEN
Przedstawiony do prekonsultacji projekt podstawy programowej jest niespójny, nielogiczny, z licznymi błędami, także natury językowej i terminologicznej. Wykazuje niekompetencje zespołu autorskiego, szczególnie jeśli chodzi o metodykę przedmiotową i psychologię rozwojową. Preferowana jest wiedza, a niedostosowanie jej zakresu do możliwości poznawczych uczniów spowoduje, że będzie przyswajana biernie i pamięciowo. (...)
Ponadto treści kształcenia są przestarzałe, oddają rzeczywistość kulturowo-komunikacyjną sprzed 50 lat. Lekcje języka polskiego zostaną oderwane od rzeczywistości, w której żyje współcześnie człowiek. Będą postrzegane jako skansen, co wpłynie negatywnie na postawy motywacyjne uczniów. (...)
Obecna wersja programu nie może być bowiem nazywana podstawą programową i powinna zostać gruntownie zmieniona.
Z konkluzji RJP
Tak, to dla mnie "gorący temat". Z różnych względów. I nie chodzi o moje "prywatne" dzieci. A o wszystkie, którym publiczna szkoła ustawowo gwarantuje "wyrównywanie szans".
12 grudnia 2016
Zgrzeszyłam i grzeszę... z lekturami
Zgrzeszyłam! Grzeszę, bo mam frajdę z intelektualnych wyzwań podczas lektury, czytania poezji (niełatwej, choć napisanej prostym językiem), bo widzę i wierzę, że może być mądrze, inspirująco i "fajnie", a także przyjemnie. Co więcej - grzeszę podwójnie, bo zarażam dzieci "fajnością" czytania... I uświadamiam, że z każdym tekstem mają prawo dyskutować i wejść w dialog.
9 grudnia 2016
Wędrówka Nabu
To książka o
dziewczynce, która nie widziała tego, czego nie chciała; a widziała, to czego
chciała – orzekła wczoraj moja „osobista” dziewięciolatka. Dziś na spotkaniu
z Jarosławem Mikołajewskim (łódzki festiwal Puls Literatury) podkreślił on,
że dzieci mają ten dar – gotowość do przekraczania granic. „Dziecko nie widzi
przeszkód”. Może stąd ta poetycka opowieść adresowana właśnie do „małych”?
7 grudnia 2016
Kot Karima
Kolejny tytuł z listy nominowanych książek w konkursie polskiej sekcji IBBY, w kategorii literackiej (jutro wyniki!). A także z mojego prywatnego zestawienia - przyglądania się jak problem uchodźców pokazywany jest w polskiej książce (i kulturze) dla dzieci.
6 grudnia 2016
Święta dzieci z dachów
Spodziewałam się, że wydawnictwo Zakamarki, które
przyzwyczaiło już do takich „literackich” kalendarzy adwentowych, ponownie, po „Prezencie
dla Cebulki” dotknie istotnego społecznie tematu.
5 grudnia 2016
Praktyczny Pan
Za kilka dni wręczenie nagród polskiej sekcji IBBY. W sieci możecie znaleźć listy książek "najlepszych z najlepszych" - jak mówiła tydzień temu w Niedzielnym Poranku Radia RDC* Beata Jewiarz (polecam!).
Od jakiegoś czasu mówię "sprawdzam" i wędruję sobie przez nominacje. Pierwszy w przywołanej rozmowie pojawił się "Praktyczny Pan", "dostrzeżony" w dwóch kategoriach. Jak powiedziała w audycji Tatiana Audycka - Szatrawska z IBBY: Piękna książka - hołd złożony modernizmowi. I designowi z lat 50-tych i 60-tych. Jej dodatkowym atutem ma być to, że bohater stylizowany jest na postać z francuskich filmów Nowej Fali (hm...). Smaczek dla znawców sztuki. Co znajdą w niej kilkulatki?
1 grudnia 2016
Sam i Dave kopią dół
Wreszcie! Zdawałoby się prosta, oczywista i zabawna historia
o zabawie w kopanie, która otwiera przestrzeń na pytania, wędrówki i błądzenie…
Subskrybuj:
Posty (Atom)