29 listopada 2010

Uczymy myślenia...?

Czy dzieci można uczyć filozofii? Zdania są podzielone.
Lecz w tej "nauce" chodzi przede wszystkim o filozofowanie z dzieckiem. Nie naukę historii filozofii, a wprowadzanie w świat śmiałego i trafnego zadawania pytań, wyrażania wątpliwości, sztukę obrony własnego zdania i samokrytycyzmu. Doskonalenie sztuki logicznego myślenia. Prowadzenia dialogu.
Kto nie chciałby takich umiejętności dla swego dziecka?  Dobrze brzmi, tylko jak to robić?


28 listopada 2010

Dziecko jest tu po prostu WAŻNE

Moni Nilsson to tegoroczna laureatka nagrody im. Astrid Lindgren, przyznawanej przez wydawnictwo Raben & Sjogren w dniu 60-tych urodzin autorki "Pipi". Otrzymała ją za "Za unikatową i różnorodną twórczość, która z humorem, wrażliwością i głęboką powagą kierowana jest do szerokiego i ważnego kręgu czytelników."




23 listopada 2010

Kęstutis Kasparavicius

Ilustracje dopracowane w każdym calu, precyzyjna kreska, która nie wyklucza jednak poezji. Tradycja doprawiona humorem i szczyptą absurdu. Kęstutis Kasparavicius - litewski ilustrator, twórca książek autorskich, doceniony na świecie, od niedawna - w Polsce.



18 listopada 2010

Ach ta Mela....

Rysowana miękką kreską, osadzona w świecie pełnym ciepła i zrozumienia, nie ucieka przed wyzwaniami - rezolutna, kilkuletnia Mela. Od kilku dni kochamy Melę - chyba zostanie z nami na dłużej...




16 listopada 2010

"Czy wojna jest dla dziewczyn?"

Z okazji Święta Niepodległości i rozmów przedszkolnych pojawiły się w moim domu wątki patriotyczne - flagi, malowanie godła, nauka hymnu, pytanie o wroga i wojnę... Jak kilkulatkowi wytłumaczyć czym ona jest?



10 listopada 2010

Podróżujemy - w czasie i przestrzeni

Królik - przytulanka z nieodłączną walizką w kratkę i naturą globtrotera. Trochę niesforny, wiecznie ciekawy wszystkiego co go spotyka, wyrusza w podróż w czasie i przestrzeni, zachęcając czytelników do poznawania świata.




8 listopada 2010

"Co w trawie piszczy?"

Bierzemy na warsztat każdą bajkę i wywracamy ją na drugą stronę - tak mniej więcej wyglądał przepis na przewrót, jaki zafundowali nam twórcy "Shreka" już prawie 10 lat temu. Po historii zielonego olbrzyma posypały się różnej jakości bajki wywracające pewne konwencje do góry nogami. Co więcej, duża zmiana dotyczyła także adresatów bajek - przestało być takie oczywiste do kogo są one skierowane. Pewne jest to, że dziecko zrozumie tylko pewną warstwę historii, a twórcy zapewniają równie dobrą (a może nawet lepszą) zabawę także dorosłym. Ten trend "bajek na opak" przywędrował także i do literatury...




6 listopada 2010

"Horror! Czyli skąd się biorą dzieci"

Dziś w księgarni widziałam parę rodziców chichoczących nad książką "Horror! Czyli skąd się biorą dzieci". Para szukała książek dla początkującej w czytaniu ośmiolatki. Lekturę "momentów" z książki Kasdepke, rozgrywającej się w przedszkolu, skwitowali stwierdzeniem, że na pewno nie nadaje się ona dla przedszkolaków...
il. ze strony wydawnictwa "Nasza Księgarnia"

1 listopada 2010

Zuzanka - córka anty-matki Polki

Dwa domy, zapracowana mama nie-zwyczajna z kolejnymi "narzeczonymi", oddany tata z nową rodziną, niezwykła babcia, która "wszystko umie", wierne przyjaciółki, rodziny sąsiadów ze swymi problemami - cały przekrój współczesności. Pełna humoru i zdrowego dystansu opowieść o tym, jak skomplikowany jest świat dorosłych i nie mniej - ich dzieci. 


il. ze strony wydawnictwa Literatura