13 grudnia 2010

13 grudnia - historia w oczach dziecka

Opowiadamy dzieciom o naszym dzieciństwie. Albo będziemy opowiadać. A może dziecko przyjedzie kiedyś i zapyta co to znaczy PRL? Dla niektórych znaczy, dla innych jest już martwym skrótem, kawałkiem powtarzanej do znudzenia historii... 
Przy okazji " znaczącego" 13 grudnia - "Marzi. Dzieci i ryby głosu nie mają" Sylvaina Savoia i Marzeny Sowy.



7 grudnia 2010

"Kiedy byłam mała, kiedy byłem mały"

Najodważniejsza książka wydawnictwa "Literatura" - lekko, dowcipnie, nieco z przymrużeniem oka, ale i prawdziwie o zapachach i paradoksach dzieciństwa.



1 grudnia 2010

"Cała Polska w legendzie"

Uczciwi i grzesznicy, zatopione miasto, zakochany diabeł, namiętności targające ludźmi, cudowny obraz, nierozłączne siostry - podróż po Polsce. W legendach.



29 listopada 2010

Uczymy myślenia...?

Czy dzieci można uczyć filozofii? Zdania są podzielone.
Lecz w tej "nauce" chodzi przede wszystkim o filozofowanie z dzieckiem. Nie naukę historii filozofii, a wprowadzanie w świat śmiałego i trafnego zadawania pytań, wyrażania wątpliwości, sztukę obrony własnego zdania i samokrytycyzmu. Doskonalenie sztuki logicznego myślenia. Prowadzenia dialogu.
Kto nie chciałby takich umiejętności dla swego dziecka?  Dobrze brzmi, tylko jak to robić?


28 listopada 2010

Dziecko jest tu po prostu WAŻNE

Moni Nilsson to tegoroczna laureatka nagrody im. Astrid Lindgren, przyznawanej przez wydawnictwo Raben & Sjogren w dniu 60-tych urodzin autorki "Pipi". Otrzymała ją za "Za unikatową i różnorodną twórczość, która z humorem, wrażliwością i głęboką powagą kierowana jest do szerokiego i ważnego kręgu czytelników."




23 listopada 2010

Kęstutis Kasparavicius

Ilustracje dopracowane w każdym calu, precyzyjna kreska, która nie wyklucza jednak poezji. Tradycja doprawiona humorem i szczyptą absurdu. Kęstutis Kasparavicius - litewski ilustrator, twórca książek autorskich, doceniony na świecie, od niedawna - w Polsce.



18 listopada 2010

Ach ta Mela....

Rysowana miękką kreską, osadzona w świecie pełnym ciepła i zrozumienia, nie ucieka przed wyzwaniami - rezolutna, kilkuletnia Mela. Od kilku dni kochamy Melę - chyba zostanie z nami na dłużej...




16 listopada 2010

"Czy wojna jest dla dziewczyn?"

Z okazji Święta Niepodległości i rozmów przedszkolnych pojawiły się w moim domu wątki patriotyczne - flagi, malowanie godła, nauka hymnu, pytanie o wroga i wojnę... Jak kilkulatkowi wytłumaczyć czym ona jest?



10 listopada 2010

Podróżujemy - w czasie i przestrzeni

Królik - przytulanka z nieodłączną walizką w kratkę i naturą globtrotera. Trochę niesforny, wiecznie ciekawy wszystkiego co go spotyka, wyrusza w podróż w czasie i przestrzeni, zachęcając czytelników do poznawania świata.




8 listopada 2010

"Co w trawie piszczy?"

Bierzemy na warsztat każdą bajkę i wywracamy ją na drugą stronę - tak mniej więcej wyglądał przepis na przewrót, jaki zafundowali nam twórcy "Shreka" już prawie 10 lat temu. Po historii zielonego olbrzyma posypały się różnej jakości bajki wywracające pewne konwencje do góry nogami. Co więcej, duża zmiana dotyczyła także adresatów bajek - przestało być takie oczywiste do kogo są one skierowane. Pewne jest to, że dziecko zrozumie tylko pewną warstwę historii, a twórcy zapewniają równie dobrą (a może nawet lepszą) zabawę także dorosłym. Ten trend "bajek na opak" przywędrował także i do literatury...




6 listopada 2010

"Horror! Czyli skąd się biorą dzieci"

Dziś w księgarni widziałam parę rodziców chichoczących nad książką "Horror! Czyli skąd się biorą dzieci". Para szukała książek dla początkującej w czytaniu ośmiolatki. Lekturę "momentów" z książki Kasdepke, rozgrywającej się w przedszkolu, skwitowali stwierdzeniem, że na pewno nie nadaje się ona dla przedszkolaków...
il. ze strony wydawnictwa "Nasza Księgarnia"

1 listopada 2010

Zuzanka - córka anty-matki Polki

Dwa domy, zapracowana mama nie-zwyczajna z kolejnymi "narzeczonymi", oddany tata z nową rodziną, niezwykła babcia, która "wszystko umie", wierne przyjaciółki, rodziny sąsiadów ze swymi problemami - cały przekrój współczesności. Pełna humoru i zdrowego dystansu opowieść o tym, jak skomplikowany jest świat dorosłych i nie mniej - ich dzieci. 


il. ze strony wydawnictwa Literatura



29 października 2010

Dlaczego...

Nie wiem czy dzieciom należy podsuwać  książki dotykające spraw ostatecznych...
nie wiem czy dzieciom należy opowiadać o śmierci...
Wiem, że o to pytają.
Co wtedy?


28 października 2010

Dzieci bajki piszą...

Przy różnych okazjach zachęcam do "popełniania" bajek, bajdurzenia, plecenia bzdurek, snucia opowieści. Można wymyślać swoje, można wzorować się na innych.
Dzieci też tworzą...





27 października 2010

Nowe legendy miejskie

Proza życia przefiltrowana przez poetycką, dziecięcą wyobraźnię, metafizyka pomieszana z horrorem, rekwizyty współczesności i gadżety popkutury - książka intrygująca młodszych i zachwycająca starszych: "Nowe legendy miejskie. Śląsk".




25 października 2010

Czarodziejska kura

Czasopismo inne niż wszystkie - tak mógłby brzmieć slogan reklamowy "Czarodziejskiej kury". Ale ona jest poza sloganami, poza schematami i wbrew stereotypom, jak wyglądać może gazeta dla dzieci.
A może WYGLĄDAĆ...






24 października 2010

Intertekstualność dla najmłodszych?

Czy istnieje coś takiego jak intertekstualność dla najmłodszych? Według mnie nawiązania do tekstów literackich, i to w różnych płaszczyznach, mają się całkiem dobrze we współczesnej literaturze dla dzieci. Jednym z przykładów tego zjawiska są "Przygody kota Bibelota", bajkowa proza  filolożki, Zofii Sosnkowskiej.


23 października 2010

A mouse. Brykczyński in English

Nie polubią (i nie polubili) tej książki zwolennicy tradycyjnej literatury dla dzieci. Wygląda trochę jak lekko przybrudzony szkicownik, notatnik z dziecięcymi próbami tworzenia. 
"A mouse" Marcina Brykczyńskiego, w opracowaniu graficznym Czeszki, Marie Veselá.





21 października 2010

Brykczyński

Miewam czasami pewien problem z polską  współczesną poezją dla dzieci. Nie znoszę protekcjonalnego traktowania czytelnika, rymów ocierających się o częstochowskie, banału dla zachowania rytmu wiersza. Wrażenia, że wiersz powstał z czysto dydaktycznych bądź marketingowych pobudek albo "dla rymów".

Na szczęście, daleko od tego sytuuje się twórczość Marcina Brykczyńskiego.
il. Grażki Lange z tomiku "Biały niedźwiedź. Czarna krowa"


18 października 2010

Moje - nie moje

"Moje - nie moje" Liliany Bardijewskiej, wydane kilka lat temu, to bajka odwołująca się do klasyki gatunki, z pięknymi, pastelowymi ilustracjami Krystyny Lipko-Sztarbałło. Dzieci lubią jej słuchać, bo schemat, na którym zbudowana jest dość prosty, a całość subtelnie wymyka się jednoznacznym interpretacjom.


14 października 2010

Matka Polka?

- Jak będę duża, będę mamą.
- A co taka mama robi?
- Piecze ciasto, gotuje zupkę...I dzieci kąpie.
- I coś jeszcze?
- no sprząta...
- A co ma z życia? Jakieś przyjemności?
- No CIASTO MA Z ŻYCIA...

                                               Z rozmów z trzylatką


Przewrotna, zaskakująca, zabawna, momentami przerażająca wysoko stawianą poprzeczką wszystkim matkom - "Matka Polka" Zuzanny Orlińskiej. Absolutnie nie o pieczeniu ciast, gotowaniu zupek, sprzątaniu...



11 października 2010

10 października 2010

6 października 2010

Muzykujemy


il.Mateo, Dziewczyna, która gra na pudełkach akustycznych

Czy „Aurelka, czyli wielkie hece małej świnki” jest „książką dla Dużych i Małych”?


Była sobie mała świnka. Aurelka. Świat innych świnek był prosty – sprowadzał się do chlewika w Korytkowie, brudnego ryjka, siorbania i dbania o „zdrową” warstwę brudu. Ale Aurelka była inna – nie brudziła się przy jedzeniu, nie siorbała, uważała, że czystość jest lepsza. I tęskniła za czymś większym niż własne korytko, za tym, aby sprawdzić swe przeczucie, że gdzie indziej może być inaczej… Bo wiadomo, że tam, gdzie nas nie ma, zawsze może być lepiej…

Cudaki-Opaki

„ulepszanie świata to trudne zadanie i nie zawsze możesz liczyć na zrozumienie. Niektórzy to takie cudaki – opaki... ale bez nich świat byłby bardzo nudny...” F.Simon, "Cudaki-Opaki"

5 października 2010

1 października 2010

Książka obrazkowa – niezbędnik najmłodszego czytelnika cz.II

W życiu większości czytelników nadchodzi moment, kiedy książeczki – poduszeczki, książki obrazkowe z minimalną ilością tekstu czy uproszczonymi rysunkami przestają wystarczać. Co dalej?