12 września 2017

Bagaż doświadczeń


Świetny pomysł, mocno związany i z książkami. Nie tylko lokalny, bo naprawdę warto pomyśleć, wraz z nowym rokiem szkolnym, o poszerzaniu horyzontów i wyciecze do Łodzi. Wyciecze do teatru odstającego w myśleniu o dziecku jako - aktywnym na różne sposoby - uczestniku kultury. Dla tych, którzy dzielą te przekonania, którzy pragną się dołączyć, szukać inspiracji, potrzebują wskazówek, CHCĄ... Bagaż doświadczeń.


Możecie dostać w nim pakiet wskazówek, map, inspiracji, ćwiczeń i z pogranicza dramy, i działań teatralnych, i pedagogiki twórczości. Nie znajdziecie tutaj zadań typowo "szkolnych" związanych z "wizytą w teatrze" czy literackich dotyczących rozwijania kompetencji językowych "przy lekturze". Jak pisze w "słowie wstępu"//instrukcji//ostrzeżeniu dotyczącym użytkowania dyrektor Teatru Pinokio, Konrad Dworakowski:

Zapraszamy Cię do podróży wraz z Twoimi uczniami. Wskazówki? 
Jeśli to możliwe zrezygnuj z klasowych przyzwyczajeń, 
usiądźcie w grupach albo tworząc koło. 
Zapomnij, że jesteś nauczycielem. 
Bądź przewodnikiem albo jeszcze odkrywcą. 
Ciesz się wędrówką.


Na "Bagaż doświadczeń" składają się wielkoformatowe karty, do kilku z najnowszych spektakli łódzkiego Teatru Pinokio. Każde z tych przedstawień to adaptacja książki, która cudownie, gdyby stała się "lekturą" nie tylko szkolną, ale i życiową: rodzinną, jednostkową, budującą wspólnotę doświadczeń, przemyśleń, pytań i poszukiwań... Może wtedy - jako społeczeństwo - zaczniemy czytać i uczestniczyć w kulturze?


"Bagaż doświadczeń" zakłada jedno: warto pytać i poszukiwać. A przede wszystkim - wspólnie "podróżować". Bo >>  Wszystko może się przytrafić...
To jedna z inspiracji podana w karcie "Wielkie pytanie". Trwam w zachwycie!"Bagaż doświadczeń. Przewodnik Teatru Pinokio w Łodzi"

Teatr Pinokio w Łodzi po raz kolejny organizuje też  cykl warsztatów, na które zaprasza >>>
SPÓJRZ POD INNYM KĄTEM  to cykl warsztatów dla nauczycieli, instruktorów oraz animatorów działań o charakterze teatralnym. Na cykl składa się osiem 6- godzinnych sobotnich spotkań odbywających się jeden raz w miesiącu, w sumie 48 godzin zajęć prowadzonych przez osoby zawodowo związane z różnymi dziedzinami teatru.

– 14.10.2017r. IMPROWIZACJA

Warsztaty poprowadzi, specjalizujący się w technikach improwizacji aktorskiej, Przemysław Buksiński. Wykorzystane warianty ćwiczeń mają na celu wzmocnienie koncentracji, uruchomienie myślenia abstrakcyjnego oraz  kreatywność językową.

–  4.11.2017r.  ADAPTACJA WĄTKÓW LITERACKICH

Uczestnicy podejmą próby adaptacji wybranych wątków literackich/  tekstów kultury, poruszając się w obrębie szeroko pojętych kontekstów kulturowych.  Zajęcia obejmują pracę z tekstem na poziomie dramaturgicznym i reżyserskim.
Prowadzenie: Konrad Dworakowski – dyrektor  Teatru  PINOKIO  w Łodzi, reżyser i aktor.

– 2.12.2017r. SCENOGRAFIA

Zajęcia ze scenografii mają na celu – przy pracy z wybranym tekstem – przygotowanie kompletnej koncepcji scenograficznej: od obiektów, po kostiumy i charakteryzację.
Prowadzenie: Martyna Dworakowska – Absolwentka scenografii Akademii Sztuk Performatywnych w Pradze (DAMU), Katedry Teatru Lalkowego i Alternatywnego, doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka scenografii i kostiumów do przedstawień teatralnych w teatrach w Polsce i zagranicą.

– 13.01.2018r. ŚWIADOMOŚĆ CIAŁA
Zajęcia oparte na autorskich metodach Stowarzyszenia Teatralnego Chorea, pozwolą przeniknąć w struktury ciała. Jego świadomość uczestnicy nabywać będą poprzez trójjednię ruchu, słowa i muzyki.
Prowadzenie: Stowarzyszenie Teatralne Chorea.

– 17.02.2018r. KRYTYKA TEATRALNA
Zajęcia poświęcone podstawowym zagadnieniom z analizy spektaklu. Zdobyte narzędzia wzbogacą umiejętność pisania tekstów krytycznych i pozwolą wykorzystywać je podczas autorskich zajęć dydaktycznych.
Prowadzenie: Adam Karol Drozdowski, absolwent Wiedzy o Teatrze warszawskiej AT, krytyk teatralny, scenograf, tekściarz. Między innymi aktywnościami współpracuje regularnie z miesięcznikiem „Teatr”, współtworzy niezależną grupę Teatr Alatyr.

– 10.03.2018r.  REŻYSERIA SCEN
Uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób pracować z aktorem/ przedmiotem na scenie; jak prowadzić – dramaturgicznie – rolę/ postaci.
Prowadzenie: Konrad Dworakowski – dyrektor  Teatru  PINOKIO  w Łodzi, reżyser i aktor.

– 21.04.2018r. PISANIE PROJEKTÓW lub inny temat zaproponowany przez uczestników warsztatów. PISANIE PROJEKTÓW
Podczas spotkania uczestnicy poznają składowe projektu oraz specyfikę jego organizacji. Zadanie praktyczne polegać będzie na zapisie własnego pomysłu w ramach przygotowanego formularza wniosku według przyjętych kryteriów. Uczestnicy otrzymają także wykaz instytucji/ operatorów programów grantowych.
Prowadzenie: Marta Olejniczak – Kierownik Działu Produkcji i Promocji Teatru Pinokio w Łodzi;

– 12.05.2018r. PEDAGOGIKA TEATRU
Uczestnicy zapoznają się z warsztatem pedagogicznym jako metodą wprowadzenia do przedstawień, pogłębienia rozumienia ich tematyki, jednocześnie skłaniającą do podjęcia refleksji na temat otaczającej rzeczywistości, autorefleksji, wyzwalającą kreatywność.

Zajęcia obywać się  będą od godziny 9.00 do godziny 15:00.
Koszt: 250 zł/od osoby za 48-godzinny cykl warsztatów
Zapisy: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00  – do 10.10.2016r.
Biurze Promocji:  tel. 42 636 66 90, email: rezerwacje@teatrpinokio.pl


Brak komentarzy: