26 marca 2012

Waterlife

Wyróżnienie BolognaRagazzi Award 2012 w kategorii "New Horizons". Kolejna książka wydawnictwa wydawnictwa Tara Books inspirowana tradycjami sztuki ludowej. Książka - rękodzieło:  czerpany papier o nierównej fakturze, ręcznie drukowana. Limitowany, numerowany nakład (w ilości porównywalnej z przeciętnym nakładem  książki dla dzieci w Polsce). Opowieść o warsztacie artysty, inspiracjach, widzeniu świata. O tradycji i o tym, jak można ją twórczo przetwarzać.

Czy sztuka może narodzić się z dziecięcych fascynacji? Z pytania, jaką fakturę ma skóra krokodyla, gdyby można było ją dotknąć, z zastanawiania się jakiego koloru jest woda, bo płynąc przez dżunglę - tam, gdzie mieszkają krokodyle wygląda inaczej? Na ile sztukę warunkują nasze role kulturowe? Nie tylko te wynikające z miejsca urodzenia, ale i te związane z płcią - biologiczną bądź "cywilizacyjną".

"Waterlife" to związane z tradycyjnym hinduskim zdobnictwem ilustracje Rambharosa Jha i  krótka opowieść o tym, co dzieje się w jego głowie, kiedy powstaje dana praca. 
"Mithila Art" to twórczość związana od wieków z aktywnością kobiet (więcej tutaj). W "Waterlife" "sztuka ludowa", tradycja i motywy zostają przetworzone, aby oddać to, co widzi artysta w swoim świecie. Tematy obecne od wieków, kolory i linie obciążone znaczeniami, zarezerwowane role kulturowe. W świat rytuałów i praktyk kobiet z rejonu Mithila wkracza artysta - mężczyzna, by opowiedzieć o tym, co zobaczył w dzieciństwie, o tym, jak świat widzi dziś.  O tym, co dziś budzi jego fascynacje. Tradycja przetworzona. Jaką baśń może opowiedzieć?

Brak komentarzy: