5 grudnia 2012

Salon Ciekawej Książki


Już w piątek, 7 grudnia SALON CIEKAWEJ KSIĄŻKI. Do niedzieli, 9 grudnia: wystawy, inspirujące warsztaty, spotkania, panel dyskusyjny, dużo pięknych książek. MYŚLIMY. I działamy. O książce, wokół książki, z książką...


Przepadłam. Nie wiadomo kiedy czas zaczął płynąć błyskawicznie. I choć jest tyle książek, o których warto napisać (i napiszę!), dziś o wydarzeniach, które w Łodzi już w najbliższy weekend.

Razem ze Stowarzyszeniem "Kamienica 56" Poza Rozkładem zaprasza na Salon Ciekawej Książki, do specjalnej przestrzeni poświęconej współczesnym książkom dla dzieci.

WIDZIEĆ WIĘCEJ: Warsztaty dla dzieci, spotkania dla rodziców, nauczycieli i bibliotekarzy, wystawy, prezentacje i artystyczne instalacje – udowadniamy, że „duża” sztuka jest także dla „małych”.

Przez trzy dnia trwania Targów będziemy rozmawiać, działać i zachęcać do zapewniania dzieciom kontaktu z wyjątkowymi i pięknymi książkami. Pokazujemy, że mają one wiele do zaoferowania w sferze edukacji, wychowania i przygotowania młodego człowieka nie tylko do życia, ale i aktywnego uczestnictwa w kulturze. Będziemy inspirować do tego, aby „WIDZIEĆ WIĘCEJ”, doceniać wagę obrazu, ilustracji i książki dla dzieci jako wielowymiarowego tekstu kultury.

Dzieciom w przestrzeni warsztatowej zapewniamy dużo twórczej zabawy oraz poznawanie sztuki książki przez działanie. Dorosłych zapraszamy na spotkania i wykłady. Rozmawiamy o edukacji przez sztukę (książki), rozwijaniu kreatywności we współczesnej szkole, alfabetyzacji wizualnej i wychowaniu świadomego uczestnika współczesnej kultury.  Wszystkich zapraszamy na specjalnie przygotowane wystawy poświęcone współczesnej ilustracji, książce obrazowej i sztuce książki. 

Na dzieci czeka specjalna przestrzeń „Labirynt: Wielka księga o książkach”. Jest ona tak duża, że dosłownie można do niej wejść.  To obiekt artystyczny, po którym spacer ma być poetycką przygodą – tak jak przygodą jest obcowanie z książką. To wielka pochwała książek i ich ogromnej mocy oddziaływania-na umysł, serce, wyobraźnię-ze szczególnym uwzględnieniem siły działania obrazu. 
Dla najmłodszych przez cały czas trwania Salonu Ciekawej Książki czekają warsztaty
  • Dyskretne życie liter- co robią litery kiedy maja wolne
  • Czy książki rosną na drzewach? Rozmowy o książce artystycznej
  • Re-nowacja. Książki nieoczywiste  
  • Bierzemy „Kłopot” na warsztat! Twórcze życie kształtów
  • Dzieci filozofują. Zapraszamy na grę w myślenie i szukanie odpowiedzi! Warsztaty wokół książki “Uczucia, co to takiego?” Wydawnictwa Zakamarki

Wszystkich zapraszamy do przestrzeni  poświęconej sztuce książki (nie tylko) dla dzieci: Odwiedzających Salon Ciekawej Książki witać będzie specjalnie przygotowana wystawa "Myślące książki"  poświęcona autorskiej książce obrazowej Iwony Chmielewskiej

Zapraszamy na spotkania i wykłady, a także do zapoznania się z pracami młodych, zdolnych ilustratorów, dla których przygotowujemy specjalną strefą wystawową. „Ściana Ilustratorów” inspirowana jest podobnymi wystawami na największych światowych targach książki. Pomyślana jest jako wielowymiarowe działanie, którego celami jest nie tylko prezentacja młodych artystów i umożliwienie wymiany kontaktów z wydawcami, ale i działania edukacyjne – wobec oglądających wystawę dzieci, rodziców i nauczycieli; praca na rzecz zmiany myślenia o książce dla dziecka i sztuce ilustracji.

Na dorosłych czeka także PRZESTRZEŃ EDUKACYJNA – Specjalne spotkania, panel dyskusyjny i wystawa polecanych książek polskich wydawnictw, przydatnych w procesie edukacji (domowej, przedszkolnej i szkolnej) połączona ze spotkaniami o roli książki w procesie wychowania dziecka i rozwijania jego kreatywności. 
7 grudnia, w piątek, godz. 12-15.30 zapraszam na specjalny panel dyskusyjny

WIDZIEĆ WIĘCEJ - EDUKACJA A WSPÓŁCZESNA KSIĄŻKA DLA DZIECI
Pragniemy dzielić się pomysłami na wykorzystanie współczesnej książki dla dzieci, zwłaszcza książki obrazowej, w procesie edukacji (przedszkolnej, szkolnej i domowej). Razem z Państwem chcemy zastanowić się na rolą lektury i tego, jak praca z książką rozumianą jako tekst kultury może stać się częścią procesu wychowawczego. Zachęcimy do zapoznania się ze najnowszymi zjawiskami we współczesnej książce dla dzieci. Podzielimy się pomysłami, inspiracjami i metodami  wykorzystywanymi  w codziennej pracy. 
12.00 – 13.00 Maria Kulik Prezentacja poświęcona książkom nagrodzonym tytułem Książka Roku 2012

13.05 – 14.00 Krystyna Lipka-Sztarbałło O morzu możliwości - czyli czym może być książka edukacyjna

Rozmowa o książkach typu non fiction, które  dzieciom pozwalają być odkrywcami , a dorosłym pozwalają nie-wiedzieć, na przykładzie książki „Dokąd iść”  Heekyoung Kim,  wydawnictwo Entliczek, premierowo wydanej w Polsce, znakomicie przyjętej w Korei i docenionej w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.
Krystyna Lipka-Sztarbałło, tegoroczna laureatka Nagrody Specjalnej Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości opowie o procesie edukacji przez książkę – tekst kultury. Narzędziem w tym procesie jest koncepcja książki, gdzie tekst odzwierciedla indywidualne podejście do tematu, a obraz scala różne sfery znaczeń. Organizatorzy pragną wywołać dyskusję na temat atrakcyjności tego typu książek, wartości jakie wnoszą one w zderzeniu z podręcznikami, a także o aktywnych postawach dzieci i nauczycieli oraz umiejętności budowania wiedzy poprzez zadawane sobie pytania i szukania na nie odpowiedzi.

Dla uczestników panelu czeka specjalny przygotowany scenariusz lekcji - propozycja spotkania z książką "Dokąd iść? Mapy mówią do nas"


14.15 – 14.45 Mirosława Walczak Książka obrazowa doświadczeniem dziecka. Praktyki edukacyjne grupy przedszkolnej pracującej metodą Marii Montessori 

Uczenie się przez doświadczanie otaczającego świata to jedno z podstawowych założeń pedagogiki Marii Montessori. Książka obrazowa może być ważnym elementem tego procesu, przygotowując dziecko do świadomego i aktywnego czytania obrazu i tekstu oraz uczestniczenia w szeroko rozumianej kulturze. 
Jak kontakt z książka obrazową pozwala doświadczać obraz? Jak wpływa na autonomię wyborów i kreatywność dziecka?
Celem prezentacji jest pokazanie konkretnych rozwiązań w jednej z grup w łódzkim przedszkolu i efektów pracy z książką obrazową. Nauczycielki i nauczyciele, pedagodzy, bibliotekarki i bibliotekarze będą mieli okazję zobaczyć przykład organizacji przygotowanego otoczenia, slajdy i prace dzieci. To także okazja do wymiany doświadczeń, zdobycia praktycznych wskazówek i inspiracji. 

14.50 – 15.10 Magdalena Kłos-Podsiadło O książkach dla dzieci, których boją się dorośli
Spotkanie z Magdaleną Kłos-Podsiadło, wydawczynią wyjątkowych książek, która stworzyła „Wytwórnię” i jurorką w ostatnim bolońskim konkursie dla ilustratorów.

15.20 – 15.30 Anna Mrozińska Widzieć więcej… Jak książki dla dzieci otwierają oczy także dorosłym. Podsumowanie panelu. 
Celem wszystkich propozycji jest pokazanie problemu książki dla dziecka z zupełnie innej, nieznanej w Polsce strony. Książka jako obiekt artystyczny. Książka jako pierwsze dzieło sztuki. Książka, która ma coś do przekazania istotnego i dziecku, i dorosłemu. Wreszcie książka – jako tekst kultury, która ma szansę stać się punktem wyjścia do aktywnego uczestnictwa w niej, do działania. 

Pragniemy podkreślać, że wartość książki mierzy się nie tylko w słowach, ale i obrazie. Pokażemy co to znaczy alfabetyzacja wizualna za pomocą książki dla dzieci. Jak można ją wykorzystać wychowując aktywnego uczestnika kultury. Myślącego kreatywnie, samodzielnego i otwartego na sztukę człowieka. Tego, który WIDZI WIĘCEJ. 


Do zobaczenia :)

2 komentarze:

aneta pisze...

Super! Czekam na relację!!!

Pani Zorro pisze...

Ja również. Szczególnie foto. Jeśli już o "alfabetyzacji wizualnej".