11 czerwca 2015

Okna wyobraźni

Okna wyobraźni,  Książki i pomysły na prace  z nimi. Rozmowy, działania, wspólne emocje. Rytuały. Kultura dla dzieci. Radość i zachwyt. Dużo twórczej energii.
"Okna wyobraźni" czyli projekt realizowany w siedmiu podłódzkich przedszkolach,  w małych miejscowościach. Tam, gdzie niekoniecznie docierają wielkie festiwale, rzeka wydarzeń i róg obfitości z propozycjami warsztatowymi.

Przez (prawie) cały rok prowadzimy cykliczne spotkania, zachęcamy do otwarcia się na współczesną kulturę dla dzieci, której najłtwiej dostępnym reprezentantem jest książka. Współczesna, ilustrowana książka dla dzieci. I jej twórcy.

Pokazujemy, że książka jest doskonałym sposobem na rozmowy o świecie. O szansach, które przed nami stoją. Lękach, obawach i smutkach... Nieustanny mój zachwyt budzą dzieci. Co mówią, jeśli zechce się ich posłuchać. Dobrze jest pokazać im możliwości, które w nich tkwią. Jak pokazało jedno z pierwszych spotkań, ze "Słoniątkiem" (tekst: Adam Jaromir, ilustracje: Gabriela Cichowska; wydawnictwo Muchomor), wcale nie boją się "opuścić" stada. To dorośli ich przed tym przestrzegają... Czy słusznie? Poszukiwanie jest przygodą...

Wczoraj, 10 czerwca,  dużo dobrej energii podczas spotkania z duetem twórców: Ewą Kozyrą-Pawlak i Pawłem Pawlakiem. O sztuce tworzenia, szukania materiałów, pomysłach i tym, jak wyczarować "coś"  z "niczego". O talencie i pracy. O zwierzętach, oswajaniu świata i o tym, że dobrze jest znaleźć odpowiednie słowo - nazwać psa, nawet jeśli tylko z tektury; niedobrze jest być tylko liczbą czy  "numerem"... O liczeniu (także na innych) z "Liczypieskami". Inspirująco, energetycznie i radośnie.Okna wybraźni pokazują "żywą książkę", trochę obok bajek-pomagajek, obowiązku ubranego w formę lektury i banały pierwszych czytanek.  Wyruszamy ze Słoniątkiem w opowieść drogi o poszukiwaniu własnego miejsca, bawimy się w architektów wyczulonych na potrzeby świata, przyglądamy się emocjom, twórczości i temu, jak można patrzeć na świat. Wspólnie z książkami. Ze sobą. Razem.***
Projekt "Okna wyobraźni" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Brak komentarzy: