25 czerwca 2015

Lato z Muminkami
Bezapelacyjnie to nie tylko lekki aromat lata. To solidna obietnica! Już od jutra wakacje!!!


A ich inauguracja - w Małym Kinematografie. W tym roku - spędzamy je z Muminkami. Na różne sposoby. 28 czerwca hucznie witamy nadejście sezonu fruwania na chmurkach,  długich wędrówek, odkrywania samotnych wysp i licznych prawd  o życiu...

>>> 70 lat temu fińska pisarka Tove Jansson napisała pierwszą z dziewięciu książek o Muminkach – „Małe Trolle i duża powódź”. Przygody Muminków, Ryjka, Włóczykija, Panny Migotki i Małej Mi szybko zyskały wielbicieli na całym świecie. Ponad trzy dekady później Tove Jansson odmówiła Disneyowi, który chciał zekranizować opowieści o Muminkach, a przyjęła propozycję łódzkiego Studia Małych Form Filmowych Se-Ma- For.


28 czerwca 2015 roku zapraszamy dzieci do Muzeum Kinematografii w Łodzi na niedzielę z Muminkami. W samo południe odbędą się zajęcia dla najmłodszych dzieci (3 - 6 lat).

W programie:

godz. 12.00
Czytanki przed ekranem: „Co było potem? Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi” tekst i ilustracje: Tove Jansson, tłumaczenie i kaligrafia: Ewa Kozyra-Pawlak
• Moje Muminki – warsztaty plastyczne i Muminkowe menu
• Projekcja filmu animowanego „Szczęśliwe dni Muminków” (1983), 58’ reżyseria: Lucjan Dembiński, Krystyna Kulczycka, Jadwiga Kudrzycka, Dariusz Zawilski

godz. 15.00
O godzinie 15.00 dzieci w wieku od 6 do 9 lat będą mogły spotkać się z twórcami łódzkich Muminków, uczestniczyć w warsztatach plastycznych i obejrzeć zestaw filmów animowanych z serii „Opowiadania Muminków”: „Bal w lesie”, „Już jutro”, „Kometa nad doliną” i „Złota kita”.

W ciągu całego dnia będzie można spróbować Muminkowych smakołyków. W menu m.in. naleśniki Mamy Muminka, kanapka na wycieczkę Włóczykija, bułeczki od Małej Mi, wytrawne muffinki Filifionki, sok malinowy Muminków. Pyszne przekąski przygotowują dziewczyny z Mejk.

A Agnieszka Bohdanowicz poprowadzi warsztaty „transferu” postaci z Muminków, czyli nadruki na koszulkach i podkładkach bawełnianych pod talerze.

To dopiero początek wakacyjnej przygody z Muminkami! W każdą niedzielę o godz. 12.00 i środę o godz. 11.00 odbywać się będą zajęcia Małego Kinematografu, których tematem przewodnim są Muminki.

Jeśli tylko dopisze pogoda, zapraszamy na zabawy i warsztaty „pod chmurką” i piknikowe czytanki na dziedzińcu. Przez całe wakacje w kasie muzeum będzie można kupić kubki i książki o Muminkach.

Zajęcia są skierowane do dzieci w wieku od 3 do 9 lat oraz do ich rodziców i opiekunów. Bilety 12 zł. Szczegóły programu: Lato z Muminkami

PS. Będzie też, zgodnie z życzeniami, spotkanie dla "dużych" wielbicieli Muminków.

W ramach dodatku: jeden z moich ulubionych tekstów, który odkryłam (dopiero!) podczas współnych lektur "Opowiadań z Doliny Muminków" razem z moimi dziećmi. Prawda Filiofionki. Tej, która wierzyła katastrofy. Znacie?
 


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


1 komentarz:

Kasia Dobryniewska pisze...

Po raz pierwszy chyba żałuję, że nie mieszkam w Łodzi. Świetny pomysł na spędzenie wakacyjnego czasy, bo Muminki są po prostu prześwietne. U nas były przez ostatnich kilka miesięcy ;-)
A tutaj mój wpis na blogu: http://ksiazkapsychologiczna.blogspot.com/2015/06/muminki-seria-9-ksiazek.html
Pozdrawiam :-)))