19 stycznia 2012

Inspiracje: O wędrowaniu przy zasypianiu


To książka, która ma już swoją historię. Nie cierpiałam jej swego czasu - przez kilka miesięcy była to pozycja obowiązkowa (wówczas) niespełna dwulatka. Obowiązkowy rekwizyt każdego popołudnia i rytuału usypiania, który kończył się zazwyczaj na wyłącznie mojej drzemce. A dwulatek wędrował sobie po domu, upajając się swobodą ;) To "wędrowanie" przy zasypianiu nabrało dla nas szczególnego znaczenia.

Dziś trafiłam przypadkowo na pracę Katarzyny Rosik opartą na książce Iwony Chmielewskiej. Rozczulam się nad minionym czasem... 


"Wyjątkowe zjawisko", jakim kiedyś została nazwana Iwona Chmielewska na stronach Instytutu Książki, rozwija swoją koncepcję "ośmielania wyobraźni" już w nieco innym kierunku. Wierna pozostaje strzępkom rzeczywistości, które przekazując swoją energię - budują zaskakujące opowieści. Kolażowe ilustracje, tworzone z różnych okruchów (tapet, koronek, wiekowych katalogów, liści, kartek z pożółkłych zeszytów) nadal opowiadają swoje historie - coraz dojrzalsze, zabarwione lekkim smutkiem a może melancholią?

"O wędrowaniu przy zasypianiu" to książka, która dziś we mnie budzi takie uczucia. Wprawdzie dzieci (jeszcze) tuż obok, nurzają się w świecie swojej fantazji, ale mają już swoje własne ścieżki. Dokąd nimi zawędrują? Palce już wystają spod krótkich kołderek...

Makieta "O wędrowaniu przy zasypianiu" z kolekcji "Polskiej książki artystycznej"
4 komentarze:

Kami pisze...

Czy ta książka będzie może wznowiona? Pytałam na fb Wydawnictwa, ale nikt nie odpisał.

poza rozkładem pisze...

Nie mam pojęcia. Ale będzie niedługo wydana (wiosną) nowa książka Iwony Chmielewskiej pt. "Kłopot" - w wydawnictwie Wytwórnia.

Unknown pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
poza rozkładem pisze...

Powyżej znalazła się informacja o tym, że pojedyncze egzemplarze "O wędrowaniu przy zasypianiu" są dostępne jeszcze u wydawczyni.