11 lutego 2012

y recuerda... //i pamiętaj...


Czerwony Kapturek to chyba jeden z najtrwalszych baśniowych toposów. Przetwarzany, omawiany, banalizowany, pojawiający się w przeróżnych kontekstach... Wciąż (co mnie zaskakuje) robiący duże wrażenie na dzieciach.
"y recuerda..." Czerwony Kapturek oczami Juanjo G. Oller, twórcy małego hiszpańskiego wydawnictwa milimbo.
y recuerda...// i pamiętaj to cytat słów matki Czerwonego Kapturka, która wypuszcza go w samotną drogę do chorej babci. W świetnym tłumaczeniu "Baśni braci Grimm" Elizy Pleciul-Karmińskiej matka daje dziecko prawo, o którym pisał też Korczak - prawo do wolności i odpowiedzialności, nierozerwalnie związanych ze sobą. I to, co niektórych tak bulwersuje - "prawo do śmierci". Czerwony Kapturek nie ma smyczy (telefonu Komórkowego, nadajnik GPS wszytego w ubranie) - dostaje tylko wskazówki (i pamiętaj...). Wyrusza w podróż - własną ścieżką.
W interpretacji Juanjo G. Oller nie ma tego, co tak przykuło moją uwagę w nowym tłumaczeniu Grimmów - zamiast partnerskiego podania ręki  jest pouczający palec, zachwiane proporcje pomiędzy matką i Czerwonym Kapturkiem - inna perspektywa każdej z nich.  y recuerda.. to graficzna, operująca prostymi liniami i znaczącym zestawieniem kolorów interpretacja, która staje się fabułą tchnącą atmosferą grozy. Czerwony Kapturek w finale to mały punkcik w skomplikowanym świecie pełnym niebezpieczeństw. y recuerda.. operuje czystym obrazem, nie padają żadne słowa. Szkopuł w tym, co kto wyczyta w tym stopniowalnym napięciu, klęczącym Kapturku, figurze babci, w postaci myśliwego, wkraczającego do domu jak na dobrym horrorze...
I błyskotliwy finał, igrający ze zbiorowym wyobrażeniem oczywistości "żyły długo i szczęśliwie"...
Na stronie milimbo więcej  błyskotliwych książek.  Oprócz interpretacji "Czerwonego Kapturka" jest także "Jaś i Małgosia" i kalendarz na 2012 rok, w którym 12 ilustratorów (wśród nich dwójka Polaków: Aleksandra Niepsuj i malarz - Robert Czajka!) zostało poproszonych o interpretacji wątków baśniowych, historii dzieciństwa i ich symboliki.
A co dla Ciebie znaczy wolność dana Czerwonemu Kapturkowi?

"y recuerda" Juanjo G. Oller. Wydawnictwo Milimbo.

Brak komentarzy: