30 kwietnia 2012

Grimmowie - kolejna odsłona


"Jaś i Małgosia". Sybille Schenker i jej wizja jednej z najpopularniejszych baśni. Kontrasty, groza, podkreślone najważniejsze motywy i znaki. Nie-kolorowo, na opak z "łagodnością" i tym, co rzekomo "najlepsze" dla dzieci. Kolejne strony, karty w książce jak warstwy znaczeń, do których docieramy pracując z tekstem. Czasem to zajmuje lata, niekiedy łaska zrozumienia spada na nas szybciej. Niespełna siedmiolatek buntuje się przeciw "wygładzonym" wersjom baśni braci Grimm.


22 kwietnia 2012

Maska lwa



Szary chłopiec


Zaczęłam pisać o tej książce już jakiś czas temu.: Szary świt, szary dzień, szara sobota, śnieg z deszczem i "Szary chłopiec" :) Na deser. 
Dziś na przekór - słońce i (wreszcie) prawdziwa wiosna. Ale i tak "Szarego chłopca" polecam - dobry wstęp do pory roku związanej z emocjami. 

2 kwietnia 2012

2.04 Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Dziś święto. Nie tylko spadkobierców Andersena. Bo książka dla dzieci to nie tylko słowa i historia. To kolor, kreska, forma, czasem faktura. Obraz i kod wizualny. Dzieci to czują. Czemu nie rozumieją tego dorośli? Może dlatego, że 20 minut nie wystarczy, żeby pochylić się nad ilustracją, zadać wiele pytań i poszukać odpowiedzi...?

Świętowanie Dnia Książki u dzieci w przedszkolu krążyło wokół pytania: co to znaczy być autorem książki - kto nim jest? I czy jest tylko jeden autor?
Szukaliśmy odpowiedzi na pytania jaką historię może nam opowiedzieć kolor? Co oznacza szarość u "Szarego chłopca"? Kiedy i dlaczego pojawi się kolor? A w ramach święta - dziecięce książki artystyczne. BookArt. O uczuciach.