26 października 2012

Ilustrowany elementarz dizajnuEwa Solarz jest "Panią od dizajnu". Rok temu oprowadzała dzieci po fragmentach wystaw na Łódź Design. Wtedy życzyłam sobie, aby ten krok  w stronę dziecka nabrał rozpędu. No i proszę - widać to nie tylko w programie tegorocznego Festiwalu. Bo jest i książka, która powstała w partnerstwie.
"Ilustrowany elementarz dizajnu" miał swoją premierę podczas Festiwalu. Cały czas można obejrzeć klimatyczną wystawę w Muzeum Książki Artystycznej.

25 ilustratorów. 100 przedmiotów. Tysiące możliwości do czego zaprowadzi Was oglądanie i czytanie tej książki z dziećmi. Autorka koncepcji udowadnia wszędobylskość dizajnu, pokazuje, że kształt i forma skądś się biorą, coś znaczą. Podsuwa anegdoty, opowiada historię, zderza ze sobą przeróżne przedmioty, przemyca kilka ważnych nazwisk. Czy zastanawialiście się kiedyś skąd się wzięło hula-hop albo dlaczego logotyp Wedla przypomina odręczny podpis?

Nie jest to jednak podręcznik historii dizajnu. Tym bardziej, że ilustratorzy mają wolną rękę w sposobie przedstawienia omawianego, "hasłowego", przedmiotu. Niektórzy z nich trzymają się idei  odwzorowania, inni - dają się ponieść fantazji "na temat". Pojawia się dowcip, żart i zderzenie przeróżnych estetyk, kreski, metody pracy. To też ważna lekcja. Sztuki ilustracji.
I do czego są stołeczki? Kto wie?Za zdjęcia dziękuję super wysłanniczce :)

Ewa Solarz o książce: Nie pamiętam już, co było pierwsze: chęć przygotowania wystawy polskiej ilustracji dla dzieci czy chęć stworzenia książki o wszechobecności dizajnu. Szczęśliwie obie inicjatywy już toczą się własnym życiem i jestem prawie pewna, że będą równie atrakcyjne dla dzieci, jak i dla ich rodziców. Zapraszamy do Łodzi i do księgarni.

Wystawę ilustracji z książki Ilustrowany elementarz dizajnu można obejrzeć 
w Muzeum Książki Artystycznej, ul. Tymienieckiego 24.


Kuratorka wystawy i autorka książki: Ewa Solarz
Pomysłodawca: Łódź Design Festival
Wydawca: Wytwórnia
Opracowanie graficzne książki: Anna Niemierko


"Ilustrowany elementarz dizajnu czyli 100 rzeczy narysowanych przez 25 ilustratorów" Ewa Solarz, il. Arobal Bartek Kociemba, Jan Bajtlik, Katarzyna Bogucka, Ada Buchholc, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Joanna Gniady, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Tymek Jezierski,Paweł Jońca, Karolina Kotowska, Tomasz Leśniak, Anna Niemierko, Ola Niepsuj, Agata ENDO Nowicka, Marianna Oklejak, Joanna Rusinek, Dawid Ryski, Marta Sławińska, Maria Strzelecka, Marta Szudyga, Dennis Wojda, Aleksandra Woldańska-Płocińska. Wydawnictwo Wytwórnia 2012.

PS>


4 komentarze:

Kinomaszyna pisze...

wow, ale cacko!
Słyszałam o tym projekcie, widziałam zapowiedzi, ale efekt wydaje się być jeszcze ciekawszy !

PS. "Szezlong" to jedno z moich ulubionych słów!

Rzeżucha pisze...

Szukała, szukałam, ale Wytwórni w tym roku nie było na krakowskich Targach (?) A może źle szukałam?

poza rozkładem pisze...

Nie było. Będzie w Łodzi :) (W grudniu, Salon Ciekawej Książki)
http://www.mtl.lodz.pl/targi/228-salon-ciekawej-ksiazki-2012/informacje/

poza rozkładem pisze...

Na wernisażu książka cieszyła się dużą popularnością.
Wśród dorosłych :)