10 października 2012

Trzymamy kciuki


Bardzo prosimy o trzymanie kciuków! W piątek, o godz. 17 będzie wiadomo która :) z  dwóch polskich autorek nominowanych do jedynej w Niemczech państwowej nagrody dla książki dla dzieci Der Deutsche Jugendliteraturpreis zostanie nią uhonorowana.

Frankfurt, piątek, godz. 17.00. Gala odbywa się podczas największych w Europie Targów Książki i do ostatniej chwili wyniki trzymane są w tajemnicy. Spośród 647 książek przedstawionych do nagrody wybrano po sześć, nominowanych, w każdej z pięciu odrębnych kategorii.

"Polskę" reprezentują Iwona Chmielewska z "Pamiętnikiem Blumki" wydanym po raz pierwszy przez niemieckie wydawnictwo Gimpel Verlag i Krystyna Lipka-Sztarbałło, za książkę, w której wykreowała nie tylko ilustracje, ale i postać graficzną: "Dokąd iść?" - "Wo geht's lang" do tekstu Kim Heekyoung (Wydawnictwo Gerstenberg, 2011).

Dobrzy ludzie donoszą, że do tej pory z polskich autorów tylko Dorota Masłowska otrzymała nagrodę Der Deutsche Jugendliteraturpreis  w 2005 roku za "Wojnę polsko - ruską" (przetłumaczoną na język niemiecki).  A my zachwycamy się "Pamiętnikiem Blumki" i czekamy na "Dokąd iść? Mapy mówią do nas" (wkrótce premiera i spotkanie w Łodzi z autorką ilustracji!)6 komentarzy:

Grażka pisze...

Kciuki zaciśnięte:)

aneta pisze...

Oj, bardzo lubię "Wojnę polsko-ruską...", ale że ona jest dla młodzieży - nie wiedziałam!

poza rozkładem pisze...

Za zachodnią granicę widocznie tak :) U nas może także?

aneta pisze...

Znasz wyniki?

poza rozkładem pisze...

Tak, już w piątek zawisły na stronie
W kategorii "picturebook" - fanfary dla Piji Lindebanum, a kateg. non-fiction - dla Oscara Brenifiera.
Szkoda. Choć i nominacje robią w swoje dla tych książek :)

poza rozkładem pisze...

Pija Lindenbaum, rzecz jasna