16 listopada 2012

Dokąd iść? Mapy mówią do nasJuż jest! Nie tak dawno, bo rok temu ironizowałam na temat "doceniania" polskiego odbiorcy. I proszę, jak sama wydawczyni kiedyś przyznała, była to inspiracja do wydania tej książki w Polsce. Jakie będą jej losy?I Polski, i książki, bo jedno z drugim ma jednak coś wspólnego...O książce już pisałam (tutaj), wspierając się wtedy dość prowizorycznym tłumaczeniem. Ciekawa jestem Waszych oczekiwań i pierwszych wrażeń.
Polska wersja wydana jest na przyjaźniejszym, mile matowym papierze. Starannie i pieczołowicie. Dopatrzyłam się kilku drobnych różnic. Z jakim odbiorem spotka się "Dokąd iść?". Co Wam mapy powiedzą? Czym przemówią do dzieci?

"Dokąd iść" to książka, którą trudno zaklasyfikować. Pozycja popularnonaukowa? Historyczna czy geograficzna? A może filozoficzna? Jej nieoczywistość jest dużym potencjałem "Dokąd iść?". Oby został wykorzystany. Zaskakuje czymś jeszcze: stroną, od której prezentuje się Krystyna Lipka-Sztarbałło. Jeśli wydaje się Wam, że ją znacie, Tutaj może Was zaskoczyć.

Już za tydzień, 25 listopada (niedziela), zapraszamy na Czytanki przed ekranem, do Muzeum Kinematografii, na wspólnie zgłębianie fenomenu map i ludzkich prób zrozumienia świata. Gościem specjalnym będzie współtwórczyni książki, Krystyna Lipka -Sztarbałło (Szczegóły wydarzenia na FB).

Pojawi się także podczas Salonu Ciekawej Książki, 7 grudnia, aby już dorosłych skłonić do zastanowienia się nad ważnymi sprawami. Podczas panelu dyskusyjnego "Widzieć więcej opowie "O morzu możliwości - czyli czym może być książka edukacyjna".


"Dokąd iść? Mapy mówią do nas" Kim Heekyoung, il. Krystyna Lipka-Sztarbałło, tłum. Jiwone Lee. Wydawnictwo Entliczek, 2012.

5 komentarzy:

momarta pisze...

Ojoj, dzieci w tych czasach to mają dobrze:))
Fajnie, że tak skorelowane czasowo z Mizielińskimi, można zapodać przy okazji tej samej fali wznoszącej. Choć to chyba trudniejsza pozycja, dobrze mi się wydaje?

Wieczór z książką - Adrianna pisze...

Cudna! Ale, że Ty cudeńka wyszukujesz, wiadomo:) O książce pierwszy raz słyszę, ale mieć ją muszę! No muszę!!!:D

poza rozkładem pisze...

Tak, tak pakiet "mapy" bardzo intrygujący. Dwa spojrzenia, ciekawe rozmowy i przemyślenia można z nich wysnuć.

"Dokąd iść?" jest inna. Skłania do refleksji, pokazuje różne metody (także historycznie) objęcia i zrozumienia świata. To bardzo "moja bajka", takie wzięcie w nawias i przyjrzenie się pojęciom. I mam wrażenie, że to inspirujące dla dzieci.
Jakie będą efekty? Wkrótce przetestujemy :)

poza rozkładem pisze...

Bardzo słuszne nastawienie :)

Pani Zorro pisze...

Ładnie :)