26 listopada 2013

III Salon Ciekawej Książki

Na moim biurko rosną stosy książek, które czytam, o których myślę i czasem teoretyzuję. Blog wprawdzie nieco zaniedbany, ale równie ważne dla mnie oprócz "wymiaru wirtualnego" jest realne działanie. Warto zaglądać na profil "Poza Rozkładem", aby podejrzeć jak się ma "życie" do tego, co piszę o możliwościach książek. I ich "wykorzystaniu". Na spotkania "twarzą w twarz" (nie tylko na Facebooku;) zapraszam razem ze Stowarzyszeniem "Kamienica 56". III Salon Ciekawej Książki już od piątku!
III Salon Ciekawej Książki - 29.11.2013 - 1.12.2013

Tereny targowe: Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź, ul. Piotrkowska 282

WIDZIEĆ WIĘCEJ: Warsztaty dla dzieci, spotkania dla rodziców, nauczycieli i bibliotekarzy, wystawy, prezentacje – Stowarzyszenie „Kamienica 56” wraz z „Poza Rozkładem”  zapraszają do:

:: PRZESTRZENI WARSZTATOWOWEJ ::

Którędy iść? O  odkrywaniu nowego  i poznawaniu tego, co dookoła…
Co może oznaczać pytanie "Dokąd iść?", czym jest mapa i po co towarzyszy człowiekowi od bardzo dawna? Jak zapisać naszą wiedzę o świecie, gdzie szukać rozwiązania tajemnic i jakie wskazówki może kryć wyklejka książki? Zapraszamy na spotkanie z niezwykłą książką - "Dokąd iść? Mapy mówią do nas" (tekst: Heekyoung Kim, ilustracje: Krystyna Lipka-Sztarbałło. Wydawnictwo Entliczek, 2012)  i warsztaty mu towarzyszące.
terminy:
30.11.2013 (sobota), godz. 11.00, 13.00, 15.00;
1.12.2013 (niedziela), godz. 11.00, 13.00, 15.00:: PRZESTRZENI „SZTUKA KSIĄŻKI” ::

„Dokąd iść?” Wystawa prac Krystyny Lipki-Sztarbałło 
Wystawa z cyklu „Mistrz ilustracji” poświęcona jest  niezwykłej postaci. Krystyna Lipka-Sztarbałło to nie tylko utalentowana, ceniona w świecie, polska ilustratorka o rozpoznawalnym warsztacie, ale również osoba szczególnie dla polskiego ilustratorstwa i edytorstwa zasłużona. Jej wieloletnia działalność na rzecz jakości książki dla dzieci, a także na rzecz rangi zawodu twórcy obrazu – ilustratora jest nie do przecenienia.

Ściana Ilustratorów: Pokaż się na Salonie!:: PRZESTRZENI EDUKACYJNEJ ::

Inspirujące spotkania: „Widzieć więcej. O możliwościach książki obrazowej” w ramach projektu „Patrz, jak czytasz. Ilustracje”  Przestrzeń edukacyjna poświęcona książce dla obejmie spotkania pomyślane jako miejsce wymiany doświadczeń i pomysłów na to, czym książka dla dziecka może być w edukacji, jak znaczenia może wnosić jej forma oraz jaką wartość ma obraz oraz narracja wizualna:

29 listopada (piątek),  godz. 15.00 – 16.00  Anna Mrozińska
:: Widzieć więcej. Książka obrazowa metodą na radosne obcowanie z kulturą w szkole? :: 
Czy książka obrazowa – najbardziej dostępny tekst kultury – może być lekturą szkolną?  Co zyskuje szkoła otwarta na wartość współczesnej książki, którą można mierzyć się nie tylko w słowach, ale i obrazie? Jak wykorzystywać to narzędzie wychowania aktywnego uczestnika kultury: zadającego pytania i myślącego, samodzielnego i otwartego na sztukę człowieka?


30 listopada (sobota), godz. 10.30 – 13.00

10.30 – 11.30 Krystyna Lipka-Sztarbałło
:: O partnerstwie,  edukacji i książkach obrazkowych ::
Jak myśleć o dziecko jako pełnoprawnym odbiorcy i wspierać je w byciu nabywaniu kompetencji wizualnych? Na ilu poziomach znaczeń funkcjonuje obrazkowa  książka edukacyjna? Jak może uczyć krytycznego funkcjonowania we współczesnej kulturze mediów i co może oferować dorosłemu?

11.40 – 13.00  Paweł Pawlak 
:: „Tu w ogóle nie ma treści!” czyli o dolach i niedolach książki bez słów ::
Próba spojrzenia na książkę, w której przekaz niesiony jest przez obraz i formę. Geneza, koncepcja, realizacja i recepcja „Czarostatków i parodziejów” (tekst i ilustracje: Paweł Pawlak, wydawnictwo Tatarak, 2012), książki, która chciała wyzwolić się od tekstu.Wszystkich, którzy trafią do Łodzi w okresie okołoświątecznym zapraszamy także na wydarzenie towarzyszące Salonowi Ciekawej Ksiażki: wystawę zimowych ilustracji Pawła Pawlaka


3 komentarze:

domek-z-książkami Joanna pisze...

Ciekawie tam u was w Łodzi, bardzo ciekawie!:) Kusi mnie, żeby rodzinę wpakować w samochód i pojechać na wystawę Pawlaka....

malazebra pisze...

Wystawa ilustracji Pawła Pawlaka nieduża, ale cudowna. Aż szkoda, że nie można było kupić wydruków obrazków do powieszenia na ścianie.

poza rozkładem pisze...


Nie ma wydruków, ale można kupić oryginały :)