16 listopada 2013

W naszym domu jest...


W naszym domu jest dużo. DUŻO. Książek. 
Nie układam ich według klucza kolorów grzbietów. Gdzie zakwalifikować najnowszą, wydaną po polsku, książkę zilustrowaną przez Madalanę Matoso? Czy to książka "do liczenia", a może o anatomii? Non-Fiction? Czy raczej poziom interaktywnych tytułów, zagrzewających do aktywności czytelnika na każdym poziomie? Opowieść o rodzinie i relacjach społecznych, sprawdzająca jak te relacje wyglądają w praktyce (uwaga na różnice zdań w rozwiązywaniu zadań czyhających na każdej stronie!).

Pewnie powinnam odrobić zadania z podziału logicznego zbiorów.... Na razie ćwiczymy uważność, badamy logiczność tego, co w słowie i obrazie, obliczamy, rozwiązujemy zagadki (Jak podzielić ciasto pokrojone na 8 kawałków pomiędzy sześciu członków rodziny? Ile palców mają psy u swych łap?).

Pochylając się nad najnowszą książką z "Wytwórni", z tekstem Isabel Minhos Martins, który nie byłby tym samym bez lekkości, nieoczywistości ilustacji Madaleny Matoso, warto przyjrzeć się temu jak matematyka wkracza w nasze życie. Jak "projekt edukacyjny" Isabel Minhos Martins we współpracy (partnerstwie?) ze znakiem graficznym, zabawą perspektywą, sposobem porządkowania obrazu udowadnia ile książka obrazkowa ma do powiedzienia. I co może znaczyć...

Dlaczego matematyka?
To proste: chodzi o to, żeby w pracy myśleć - przez wiele miesięcy, czasami lat, próbując rozwikłać zadanie, które jest interesujące matematycznie, a więc ma nietrywialne rozwiązanie, do tej pory przez nikogo nie zaproponowane. Matematyka to jedna z niewielu dziedzin naukowych, których nie sposób uprawiać, jeżeli nie stać nas na głębokie myślowe skupienie. To nie są eksperymenty, jak w naukach przyrodniczych (...).
Matematyka jest sztuką, bo, podobnie jak w humanistyce czy sztukach artystycznych sens jej uprawiania opiera się na własnej twórczości. To stworzenie czegoś, co do tej pory nie istniało, siłą własnego umysłu - drogą zawiłych rozważań teoretycznych.
I to mnie najbardziej intryguje.

dr hab. S.Dziembowski "Moje życie, moja nauka" 
[w:] "Fundusze dla najlepszych" Dodatek do "Tygodnika Powszechnego" nr 42/20.10.2013 

 
"W naszym domu jest..." tekst: Isabel Minhos Martins, opr.graficzne: Madalena Matoso, tłum: Anna Topczewska. Wydawnictwo Wytwórnia, 2013.


2 komentarze:

Maciej Gierszewski pisze...

bardzo atrakcyjna wizualnie !

poza rozkładem pisze...

I nie tylko...
http://czytaniewlodzi.blogspot.com/2013/11/niedziela-z-matematyka.html