27 listopada 2018

#sexedplJestem uprzedzona. I mam wyczulony zmysł krytyczny wobec celebrytek dających twarz/inicjujących rozmaite akcje. Co nie znaczy, że nie jest to a) potrzebne b) ważne c) skuteczne.

#seexedpl spełnia wszystkie 3 powyższe kryteria.Wiadomo, że książka jest kontynuacją akcji medialnej. Jej atrakcyjna cena  (a nawet pakiet książek, które mają być rozdane bezpłatnie) sprawia, że dodatkowo działania edukacyjne są dostępne. Poza tym jest jeszcze jedno - moda... Alicja Długołęcka na warsztacie, w którym ostatnio uczestniczyłam, mówiła o tym, że młodzież (starsi nastolatkowie i nastolatki) lubią się z książką, pokazują się z nią (prowokują?), staje się ona częścią ich budowanego wizerunku.

A moje wrażenia?
Ukułam sobie nawet termin ujmujący moje  pierwsze uwagi: jest "instagramowa". Bardzo dużo tam obrazu - fotografii, które "niby spontaniczne" są jednak świadomym reżyserowaniem ciała, relacji, wizji świata. Obraz - jak podejrzewam - mówi językiem młodzieży (czy także spoza ośrodków wielkomiejskich?).

Zaskoczyła mnie stosunkowo mała ilość tekstu  i jednak - uproszczenia. Co więcej, z tego co słyszałam - zaskoczyło to nawet rozmówczynie Ani Rubik (po 4 godzinnej rozmowie zobaczyć 1,5 strony druku...).

Wśród ekspertek i ekspertów, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem zbudowali tę książkę (podtytuł #sexedpl to "Rozmowy Anji Rubik") znaleźli się: Michał Pozdał (GPS do dorastania, Pierwszy raz), Hubert Sobecki (Orientacja psychoseksualna), Alicja Długołęcka (Poznaj siebie - głowa i emocje, ciało; Seksualność osób z niepełnosprawnościami), Monika Łukasiewicz (Pokochaj swoją cipkę), Paweł Świniarski (Pokochaj swojego penisa), Agata Loewe (Seks? Z przyjemnością!), Natalia Skoczylas (Świadoma zgoda; Molestowanie, przemoc seksualna, gwałt), Natasza Blek (Jak nie wpaść; Metody antykoncepcji; Przerywanie ciąży), Joanna Skonieczna (STI - infekcje przenoszone drogą płciową; Jak nie złapać), Maciej Nazarewicz (HIV/AIDS), Kamila Ferenc (Znaj swoje prawa), grupa Mamygłos (W sieci).
Na końcu mamy rozdział adresowany do nas - rodziców. Kierowany jest zwłaszcza do tych domów, gdzie seks jest tematem tabu.

W redakcji tekstów uczestniczyła podobno młodzież, wskazując wszystkie "zbyt skomplikowane" fragmenty i sugerując uproszczenia.

Niektórzy zarzucają tej książce zbyt mało uwagi poświęconej budowaniu związków w sferze emocjonalnej. Pytanie czy tego właśnie potrzebują "młodzie dorośli" mający już swoją wizję świata. W rozmowach jest sporo o budowaniu bliskości, poczuciu bezpieczeństwa, intymności i szacunku.
Ale jeśli to naprawdę książka powstała w bliskiej współpracy z młodzieżą (jak sądzę - z młodzieżą z wielkiego miasta) to my, dorośli, mamy przy okazji obraz ich "widzenia", potrzeb (?) tego, co wiąże się dla nich z seksualnością.

Nie czujcie się zaskoczeni więc ilością konkretów, przestrzenią poświęconą na nieheternormatywność, innym patrzeniem na pewne problemy i pytania.  Z ciekawością się przyglądam (a nawet dowiaduję nowych rzeczy!), doceniam podjęcie ważnych wątków, ale mam ochotę dodać "to jest troszkę bardziej skomplikowane". Trzymam jednak język za zębami, czekam z gotowością na rozmowę. Na brzegu.


"#sexedpl rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie". Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2018

Brak komentarzy: