24 maja 2011

Dzień Dziecka w Republice Książki

My nie narzekamy na to, że nikt nie czyta książek. Chcemy pokazać dzieciom, czyli tym, w których największa nadzieja, że czytanie to wielka przygoda, frajda i przyjemność.
 
Zachęcamy do czytania książek mądrych, pięknych i wartościowych. Wierzymy, że jeśli dziecko znajdzie w książce rzeczy istotne i ważne - będzie chciało czytać. 
 
Zapraszamy wszystkich - nie tylko książkożerców i czcionkoczcicieli!


29 maja (niedziela), godz. 11-18
Miejsce: Muzeum Książki Artystycznej, Łódź, ul. Tymienieckiego 22/24,
Hydrofornia - teren ŁSSE

W programie:

DO POŁOWY PEŁNE CZY DO POŁOWY PUSTE? Książka dla dziecka – pierwsze dzieło sztuki. Wystawa ilustracji Iwony Chmielewskiej – laureatki nagrody „Bologna Ragazzi Award 2011” i „Złotego Jabłka BIB”. Miejsce:/ Hydrofornia ŁSSE

14.00 - NOWE KSIĄŻKI AUTORSKIE – spotkanie z Iwoną Chmielewską dla dorosłych, twórców i wszystkich zainteresowanych teorią książki autorskiej i zagadnieniem picture book. Miejsce:/ Hydrofornia ŁSSE


11.00 – 17.00 KSIĄŻKI PIĘKNE, MĄDRE, WARTOŚCIOWE... Zobacz co czytać dziecku. Wystawa intrygujących i godnych uwagi lektur nie tylko dla dzieci.Książka dla najmłodszego czytelnika może być pierwszym kontaktem z dziełem sztuki - otwarciem na system znaków kultury. To procentuje we wszystkich dziedzinach życia!  Ze zbiorów Anny Mrozińskiej  - blog o literaturze dla dzieci www.pozarozkladem.blogspot.com

11.00 - 14.00 – WÓZ METAFIZYCZNY NA KSIĘŻYM MŁYNIE, w którym będzie miało miejsce czytanie książek dla dzieci przez aktorów Teatru PINOKIO:

11.30 - 12.00 CZYTANIE „SŁONIĄTKA” i WARSZTATY „KAŻDEMU PO SŁONIĄTKU”-
autor Adam Jaromir, ilustracje Gabriela Cichowska (zdobywczyni wyróżnienia Opera Prima na tegorocznych Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii), wydawnictwo: Muchomor, warsztaty dla dzieci (3 – 5 letnich) prowadzone będą przez Gabrielę Cichowską

12.00-13.00 CZYTANIE „TSATSIKI I MAMUŚKA” oraz „TSATSIKI I TATA POŁAWIACZ OŚMIORNIC" Moni Nilsson (wydawnictwo Zakamarki) oraz CZESANIE dzieciom IROKEZÓW przez fryzjerów z Wojewoda Studio

11.00 – 17.00 „ŁÓDZKIE CZARY MARY” – promocja książki dla dzieci i młodzieży szkolnej
popularyzującej historię miasta Łodzi – redaktor: Beata Śniecikowska, konsultant Ryszard Bonisławski, autorki: Grażyna Bąkiewicz, Jolanta Jaśkiewicz, Joanna Jaworska, Mariola Klink, Urszula Kowalska, Małgorzata Skwarek-Gałęska, wydawca: Stowarzyszenie Kobiety.Lodz.Pl

11.30 – 16.00 prezentacja książki „RADOŚĆ PISANIA”, co roku wydawanej przez Zespół Szkół „Twoja Szkoła”. Zawiera ona twórczość i ilustracje uczniów. Udzielane będą porady jak zrobić podobne wydawnictwa w innych szkołach. Prowadzenie: Magda Piwońska

11.00 – 17.00 WEŹ KSIĄŻKĘ DO RĘKI!  
Bookcrossing – bezpieniężny obrót książkami przynoszonymi przez uczestników pikniku zorganizowane przez Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki Kamienica 56, które zajmuje się koordynacją akcji „Uwalnianie książek”.

11.30 – 16.30 „CUDNE CUDAKI” - czyli bliskie spotkanie z książką artystyczną. Kto chce zobaczyć książki, które jeżdżą na kółkach, książki fontanny, książki z kamienia i książki z poduch - zapraszam! Będzie można obejrzeć prezentację slajdów i  stworzyć własną książkę, jakiej świat nie widział!:) Zajęcia poprowadzi Katarzyna Szpilkowska.

12.00 – 16.00 „PODRÓŻ DO CAŁKIEM INNEGO WSZECHŚWIATA”- warsztat inspirowany jednym z pierwszych komiksów dla dzieci „Trzynaste piórko Eufemii” autorstwa Macieja Wojtyszko, który ilustrowała prowadząca warsztat Grażyna Dłużniewska. 
W czasie jego trwania w parku powstanie alternatywny Odlotowy Wszechświat. Prowadzenie: Grażyna Dłużniewska

12.00 – 16.00 „ZAPISANE NA GLINIE” - warsztat fundacji PRZYCHODNIA CERAMICZNA prowadzą Klaudia Gawin i Łukasz Orfi niak dla dzieci powyżej 8 lat. Glina jest materiałem, w którym każdy ślad jaki odciśniemy, nawet najdrobniejsze faktury, linie papilarne pozostaje. To jest punkt wyjścia do „pisania księgi“.

12.00 – 16.30 „KSIĄŻKI LEPIONE Z GLINY” – warsztaty Joanny Apanowicz i Witolda Ziemiszewskiego. W tle znajdować się będzie „GILGAMESH” (książka 3D wydawnictwa Correspondance des Arts inspirowana glinianymi tablicami, które zapisano pismem klinowym 5 tysięcy lat temu.

12.30 – 16.30 WARSZTATY ARTETERAPII – prowadzone przez Ludmiłę Gałkiewicz zajęcia pokazują, że robione na wspólnym „podkładzie” książki dzieci mogą bardzo się różnić – każdy egzemplarz tego nakładu jest indywidualnym – osobistym dziełem. Po warsztatach – wystawa.

13.00 „JAK PACHNIE I SMAKUJE KOLOR? OTWIERAMY WYOBRAŹNIĘ” -.warsztaty na bazie książki „The Black Book of Colours” (Czarna książka o kolorach) Prowadzenie: Anna Mrozińska - blog o literaturze dla dzieci www.pozarozkladem.blogspot.com.

13.00 – 17.00 „OPOWIEŚĆ O STARYM MŁYNIE” - warsztat dla dzieci powyżej 3 lat.. Celem warsztatu jest rozwój kreatywności, samodzielności i umiejętności łączenia w całość różnych mediów oraz w niekonwencjonalny sposób zainteresowanie historią Księżego Młyna. Prowadzenie: Ludmiła Gałkiewicz Dorota Kotynia, www.linie.org.pl

14.00- 15.00 NOWE KSIĄŻKI AUTORSKIE – spotkanie z Iwoną Chmielewską dla dorosłych, twórców i wszystkich zainteresowanych teorią książki autorskiej i zagadnieniem picture book.

17.00 – 18.00 „PIOSENKI DO GRANIA NA NOSIE”- rockowy koncert dla wszystkich dzieciaków w wykonaniu aktorów Teatru PINOKIO (Klub Wytwórnia, ul. Łąkowa 29)

11.00 – 18.00 „KSIĄŻKOŻERCY” i inne nadruki na podkoszulkach nowych i starych według projektu Katarzyny Szpilkowskiej i wykonania sitodrukiem w Muzeum Książki Artystycznej

11.00 – 18.00 „NIESPODZIANKA W 3D” – interaktywna projekcja multimedialna w Muzeum Książki Artystycznej dla dzieci i dorosłych.

2 komentarze:

marta pisze...

Świetna kolekcja - troche zazdroszczę. Pierwszy raz pomyślałam o nowych książkach dla dzieci w kategorii sztuki. Pewnie dlatego, że nigdy nigdzie nie widziałam na raz tylu bardzo dobrych na raz. Pozdrawiam!

poza rozkładem pisze...

Cieszę się, że bakcyl złapany :)
Tak, tak - książka dla dziecka MOŻE BYĆ pierwszym (i w dodatku osobistym) dziełem sztuki.
Cała sztuka w tym, żeby uświadomić to tym, którzy podsuwają dziecku książki.

Pozdrawiam :)