30 maja 2016

Korelacje. Bunt i pokora


ZAPRASZAM >>> już jutro, 31 maja (wtorek), godz. 18. Wernisaż i specjalne spotkanie na otwarcie Międzynarodowego Festiwalu Teatralna Karuzela. Łódź!
W wielu nowych książkach jest nadmiar wszystkiego,
a zwłaszcza zbiorów niepowiązanych ze sobą,
 choć modnie narysowanych w komputerze rzeczowników.
Mnie interesuje raczej używanie czasowników spajających te rzeczowniki.
Tworzenie związków i współzależności.

Szukając tytułu wystawy towarzyszącej Teatralnej Karuzeli, z patronującym jej hasłem „bunt”,  zabrakło czasowników… Wierzę jednak, że słowo „korelacje” wywołuje zapowiedź dziania się, współwystępowania, nawiązywania związku…
Co wspólnego może mieć „bunt” i mająca potocznie niekorzystne konotacje „pokora”? Z czego wynika bunt, do czego może doprowadzić?  Czy możliwe jest jednocześnie bycie pokornym, a więc świadomym swych ograniczeń  i bycie zbuntowanym twórcą, człowiekiem, zbuntowaną artystką?

Bunt to nie tylko sprzeciw wobec (jakiekolwiek) władzy. To także szlachetny impuls kontestacji, który prowadzi do poszukiwania i budowania swojego „ja”. Uzasadnienia istnienia.  Podobnie jak pokora – staje się fundamentem dojrzałości. Duchowej i psychicznej.

Zachęcając do obejrzenia wystawy „Korelacje. Bunt i pokora”, zapraszamy do wejścia na drogę. Do podróży w poszukiwaniu… Do łączenia, od-czytania, budowania swojej narracji, badania swego „domu duszy”. Do buntu. I pokory…

Dziesięć plansz i dziesięć ilustracji. Z dziesięciu książek Iwony Chmielewskiej. Z patronującą im – otwierającą pracą z wydanej niedawno książki „Maum. Dom dusz”. Jaką drogę przejdziecie? Co w niej zobaczycie? Dokąd zaprowadzą Was dociekania? Książki stają się mądrzejsze mądrością odbiorców, bo każdy z nich dokłada swoją wrażliwość i wiedzę – mawia Iwona Chmielewska, pracując nad gościnnością swych książek. Zapraszamy. Przyjdźcie i rozgośćcie się.

31 maja (wtorek), godz. 18
Wernisaż wystawy  „Korelacje. Bunt i pokora”

o godz. 18.30
„O buncie w książkach i książkach, które zagrzewają do buntu”
Spotkanie z Iwoną Chmielewską i Magdaleną Sikorską.


Iwona Chmielewska
Autorka, miłośniczka i kolekcjonerka książek obrazkowych, które nazywa obrazowymi bo są przeznaczone dla ludzi w każdym wieku, nie tylko dla dzieci. Za swoje książki otrzymała wiele nagród,
z których najważniejsze to Złote Jabłko BIB w Bratysławie i dwukrotnie nagroda główna Bologna Ragazzi Award. Jej książki ukazują się w Azji (Korea Południowa, Chiny, Japonia) w Europie i w Ameryce Południowej.

Magdalena Sikorska

Adiunkt w Katedrze Filologii Angielskiej, UKW w Bydgoszczy. Zawodowo i prywatnie zafascynowana literaturą wizualną. Jej publikacje na temat książek obrazkowych i komiksów ukazały się w Polsce, Wielkiej Brytanii i USA.

1 komentarz:

Fantazjana pisze...

Będzie relacja? Baaardzo na nią liczę;)