18 maja 2016

Teatralna KaruzelaZapraszamy do Łodzi. Nie tylko na spektakle...
W programie, jak widać - duża rozpiętość kategorii wiekowych. Bunt dla wszystkich. W każdym wieku. Na różne sposoby. I od różnych stron... Inauguracja Festiwalu 31 maja, ukochaną przez nas "Ronją". A po spektaklu - niespodzianka! Wernisaż, mam nadzieję, że szczególny. I wkrótce będzie o nim także :)Bunt jako inspiracja?! Impuls do budowania tożsamości?! A może to nadużywana  prowokacja? 
Czy każde nowe pokolenie powinno się buntować? Czy ma w sobie energię do szukania alternatywnych dróg? Dokąd one mogą zaprowadzić? Czy możemy szukać wspólnych drogowskazów?

Studentki  i studenci kierunków pedagogicznych, nauczycielki i nauczyciele, wychowawczynie i wychowawcy, animatorki i animatorzy kultury, twórczynie i twórcy, rodzice! 
Zapraszamy na konferencję „Jestem…? Bunt i autonomia”.
Jej celem jest  refleksja nad kategorią – w dużej mierze praktyką –  buntu w twórczości i edukacji kulturalnej dla dzieci i młodzieży. Pragniemy wspólnie z uczestnikami przyjrzeć się i zastanowić nad wszelkimi przejawami „pójścia pod prąd” i alternatywnymi sposobami postrzegania twórczości dla dzieci. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny! Czekamy na Ciebie.

Program konferencji

godz 12.00 otwarcie konferencji, Konrad Dworakowski, Dyrektor Teatru Pinokio

godz. 12.20 – 12.40
Barbara Kaczorowska,  Muzeum Sztuki w Łodzi , UMK w Toruniu
Bunt i autonomia a edukacja i wychowanie przez sztukę - relacje nieoczywiste.

godz. 12.40-13.00
Kamila Tomkiel-Skowrońska , Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 
Bunt na ekranie - o temacie buntu w filmach dla młodych widzów

godz. 13.00 – 13.20
Ada Augustyniak, Uniwersytet Jagielloński
Pod prąd czyli o myśleniu i rysowaniu. O filozofowaniu z dziećmi i innymi ludźmi

godz. 13.20-13.40 
Monika Obuchow  aka Pani Zorro, 
Literatura obrazu - bunt przeciwko literze?

godz. 13.40 – 14.00
Joanna Rentowska, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Misja edukacyjna a bunt. O działaniach artystów w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

godz. 14.00 – 14.30 przerwa kawowa

godz. 14.30 – 14.50
Marianna Kłosińska, Fundacja Bullerbyn
Bunt wobec szkoły jako inspiracja i impuls do procesu budowania tożsamości i samostanowienia w poszukiwaniu własnej roli społecznej.

godz. 14.50 – 15.10
Anna Ciszowska , Teatr Nowy w Łodzi
Nie/zdolni do buntu - opis doświadczeń pracy artystycznej z nastolatkami w teatrze szkolnym

godz. 15.10 – 15.30 
Justyna Czarnota, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie
Od zabawy do emancypacji, czyli o pracy pedagogów teatru.

godz. 15.30-15.50
Dagmara Żabska, Teatru Figur Kraków
Paideia na ocenę

godz. 15.50 – 16.10 Maciej Nowak, Dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu

godz. 16.10 – 16.30 Jestem…? Bunt i autonomia - dyskusja


Barbara Kaczorowska,  Muzeum Sztuki w Łodzi , UMK w Toruniu
Bunt i autonomia a edukacja i wychowanie przez sztukę - relacje nieoczywiste.

Edukator w Muzeum Sztuki w Łodzi, adiunkt w Zakładzie Edukacji Artystycznej Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Artystka wizualna. Zajmuje się sztuką książki, obiektem, performance, akcjami, nowymi mediami. Swoje zainteresowania artystyczne lokuje na granicy sztuki i edukacji. Jest autorką wielu projektów, warsztatów artystyczno-edukacyjnych, przedsięwzięć mix- i intermedialnych, współautorką i współprowadzącą program o sztuce współczesnej „Kulturanek” (reż. A. Frątczak) – TVP Kultura. Szczególny akcent kładzie na żywy i autentyczny kontakt z odbiorcami, za idealną uznając sytuację kiedy są oni sprowokowani do współtworzenia.

Kamila Tomkiel-Skowrońska , Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 
Bunt na ekranie - o temacie buntu w filmach dla młodych widzów

Kamila Tomkiel-Skowrońska – Dyrektorka programowa działu edukacji filmowej Nowych Horyzontów. Odpowiada za działania dla młodych widzów koordynując dystrybucję filmową oraz projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej realizowany w kilkudziesięciu kinach w Polsce. Dyrektorka Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Absolwentka Wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała również organizację produkcji filmowej w warszawskiej Akademii Filmu i Telewizji oraz zarządzanie NGO w Collegium Civitas. 

Ada Augustyniak, Pod prąd czyli o myśleniu i rysowaniu. O filozofowaniu z dziećmi i innymi ludźmi 
Ada Augustyniak  – absolwentka filozofii na UJ, lektorka języka chińskiego w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, ilustratorka i początkująca autorka książek obrazkowych ( pierwsza książka będzie wydana w tym roku), od 2,5 roku prowadzi autorskie warsztaty i zajęcia z Rysowania Filozofii dla dzieci i dorosłych.

Monika Obuchow  aka Pani Zorro, Literatura obrazu - bunt przeciwko literze?

Monika Obuchow – Dziennikarka i reżyserka telewizyjna, prezeska Fundacji Z.O.R.R.O.Z, doktorantka Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego SWPS, blogerka (ZORROBLOG), popularyzatorka kultury dla dzieci. Stypendystka MKiDN, nagrodzona w 2008 roku przez IBBY za upowszechnianie czytelnictwa.

Marianna Kłosińska, Fundacja Bullerbyn
Bunt wobec szkoły jako inspiracja i impuls do procesu budowania tożsamości i samostanowienia w poszukiwaniu własnej roli społecznej.

Marianna Kłosińska  - Prezeska Fundacji Bullerbyn na rzecz wspólnoty dzieci i dorosłych, aktywistka ruchu wolnych szkół, unschoolingu i edukacji demokratycznej w Polsce. Matka trojga dzieci. 

Anna Ciszowska – Nie/zdolni do buntu - opis doświadczeń pracy artystycznej z nastolatkami w teatrze szkolnym

Anna Ciszowska – teatrolożka, reżyserka teatru dzieci i młodzieży, pedagog teatralna i animatorka kultury. Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego i Studium Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w PWST im. L. Solskiego w Krakowie (Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu).  Od 1997 roku instruktorka teatralna i nauczycielka wiedzy o kulturze w VI L.0 im. J. Lelewela w Łodzi, od 2011r pracuje w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi, obecnie jako kierowniczka działu Programowego. Koordynatorka i pomysłodawczyni projektu Dotknij teatru - łódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.

Justyna Czarnota, Od zabawy do emancypacji, czyli o pracy pedagogów teatru.

Justyna Czarnota –  Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie , pedagog teatru, pasjonatka teatru dla dzieci i młodzieży. Od 2010 roku współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie obecnie koordynuje program Lato w teatrze. Członek Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizuje autorskie projekty z zakresu edukacji oraz upowszechniania kultury.

Dagmara Żabska, Teatru Figur Kraków
Paideia na ocenę

Dagmara Żabska
Założycielka i szefowa Teatru Figur Kraków, teatrolożka, aktorka, pedagożka teatru, wykładowczyni akademicka. Absolwentka teatrologii UJ, Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, Figurentheater -kolleg w Bochum. Od 13 lat związana z programem Dilettante Małopolskiego Instytutu Kultury, gdzie działa na rzecz amatorskiego ruchu teatralnego w Małopolsce. Szefowa Małopolskiego Instytutu Teatralnego, którego misją jest upowszechnianie teatru w małych miejscowościach regionu. MIT zajmuje się teatrem dla dzieci, sztuką społeczną i edukacją teatralną. 
Odznaczona Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Za reżyserię spektaklu „Król Maciuś I”  otrzymała nagrodę w Konkursie na inscenizację dawnych dzieł literatury polskiej „Klasyka Żywa”.


Szczegółowy program Festiwalu Teatralna Karuzela znajdziecie >>> tutaj. ***Zapraszamy***


3 komentarze:

Fantazjana pisze...

Wow! Tematy obieeecujące, nazwiska aaambitne, czemu Łódź tak daleko???

poza rozkładem pisze...

To środek Polski. Zewsząd blisko ;)

Fantazjana pisze...

Niby tak, a jednak podróż trwa prawie cały dzień, gdy się nie używa samochodu;) Tyle bliskich nazwisk wokół jakże waaażnego tematu; koniecznie podziel się choćby ułamkiem wrażeń!