11 września 2011

Katsumi Komagata. Found it!


Książka z dziurką. Książka - niespodzianka. Zaskakująca, pełna zagadek, zabawna i zjawiskowa. Wielowątkowa, wieloznaczna i wyjątkowa ze swymi kartami z kalki technicznej. Bez słów. 

(...)To nie koniec opowieści, w której pojawiają się zwierzęta, źdźbła trawy, fragmenty drzewa, nieba - wędrówka trwa dalej, prze kolejne, "przyłapane" fragmenty rzeczywistości. "Coś" staje się czymś innym, kolejne strony odsłaniają następne niespodzianki. Ostatnia - stać się może początkiem -  zabawy, własnej podróży, postrzegania świata...

Japoński grafik, Katsumi Komagata wybrał się w podróż pt. "książka - obiekt dla dziecka" wraz ze zmianą swego statusu życiowego. Rodzicielstwo zmienia perspektywę :)
Niektórzy stawiają jego nazwisko obok takich ikon "twórczej książki" jak Bruno Munarii. Prace Katsumi Komagata to książki -obiekty, pełne fantastycznych wycięć, zaskakujące, wielowarstwowe, doskonale skomponowane. Designerski obiekt. Nie wiem czy to akurat ważne dla dziecka. Frajdą dla nich jest obcowanie z "inną" książką, fantastyczna podróż w jaką można się wybrać, odnaleźć  mojo-swoje opowieści, zajrzeć pod podszewkę świata. Z dziecięcej perspektywy. Trochę to przypomina zabawę w chowanego. Gdzieś głębiej przypomina, jak złudna jest wiara w monopol swojego postrzegania świata. Katsumi Komagata fascynuje dziecięce widzenie, od "początku". Jedną z jego fantastycznych książek jest "I'm gonna be born!" - opowieść dla dzieci o podróży przez kanał rodny. Więcej książek można zobaczyć tutaj. Piękne dla oka. Piękne historie. 
I'm gonna be born!

"Descubrelo!" ("Found it!") Katsumi Komagata. Petra Ediciones, 2007.

Brak komentarzy: