23 września 2014

Skąd Ty jesteś?
Projekt Stowarzyszenia "Kamienica 56">>Skąd Ty jesteś? Odkrywanie kulturowych korzeni oraz poszukiwanie współczesnych inspiracji dla edukacji>>przystanek I >>Polska Szkoła w Bergen, Norwegia.Właśnie wróciłam z "bramy fiordów". Najważniejsze wrażenia dobrze ilustruje powyższe zdjęcie.
Projekt "Skąd Ty jesteś?" adresowany jest do dzieci i dorosłych skupionych wokół szkół polonijnych. Zaczęłyśmy od prężnie działającej i gościnnej Polskiej Szkoły w Bergen. Bardzo dziękujemy za przyjęcie i wsparcie dyrektor szkoły, Magdalenie Ihnatowicz, nauczycielom i Radzie Rodziców.

Skąd Ty jesteś: Warsztaty dla dzieci (i pokazowe dla nauczycieli), warsztaty dla dorosłych. Spotkanie i prelekcja. Biblioteczka najciekawszych (według nas) nowości prezentujących to, co dzieje się na poletku pt. "Polska współczesna ksiażka (nie tylko) dla dzieci". Materiały zachęcające do poznawania, pracy i propagowania. Opisy i noty mojego autorstwa, konspekty - Kasi Szpilkowskiej. Do pobrania na Paltformie Kultury >>> tutaj. Zachęcamy do wykorzystania! 

Przygotowane materiały są odpowiedzią na potrzeby aktywnego uczestniczenia we współczesnej polskiej kulturze odbiorców projektu. A wybór  konkretnych książek i propozycje aktywności zwracają uwagę na to, co istotne:  proces edukacji powinien wspomagać i inspirować dziecko w rozwijaniu krytycznego myślenia, umiejętności świadomego funkcjonowania we współczesnym świecie. Niezależnie od miejsca zamieszkania. Celem różnorodnych działań jest wspieranie w budowaniu tożsamości, zadawanie istotnych pytań (i dzieciom, i dorosłym). Pomaganie w budowaniu wiedzy, która dziś – nie jest już dana raz i na zawsze.

Wszystkim materiałom przyświeca nadrzędna idea – książka, nawet jeśli ma być „lekturą szkolną” to punkt wyjścia do działania i dialogu.


Spotkanie z "Czterema zwykłymi miskami"
(Iwona Chmielewska, wydawnictwo Format)
ze starszymi klasami szkoły podstawowej:


Jednym z pierwszych pomysłów o czym ijaka to książka, była sugestia, że to "książka w 4D"...


Warsztaty z książką "Kłopot" (Iwona Chmielewska, wydawnictwo Wytwórnia) 
w kilku odsłonach: dla przedszkolaków i młodszych klas szkoły podstawowej:  
Spotkanie i warsztaty rękodzielnicze, dla mniejszych i większych:


Spotkanie dla nauczycieli i rodziców: 


Było pięknie! 

fot. Katarzyna Szpilkowska, Stowarzyszenie "Kamienica 56" 

4 komentarze:

Joanna Guszta pisze...

ale piękna szkoła!! :) super

poza rozkładem pisze...

Ostatnie zdjęcia z pokoju nauczycielskiego ;)
A szkoła - tak... widać od razu myślenie o dziecku: w projektowaniu budynku, wejściu, korytarzach, "szatniach" (właściwie ich braku), salach (układ ławek), "bibliotece"; Coraz bardziej ciągnie mnie "gdzie indziej"...

asaszan pisze...

Jak tak patrzę, to tam chyba inny świat jest w tej szkole... A niby tak niedaleko, tylko mentalnie odległość, zdaje się, ogromna. Serdeczne dzięki za materiały, będą bardzo pomocne.

poza rozkładem pisze...

Trzeba też pamiętać, że to także - inne realia finansowe... Nie wiem kiedy (i czy?) doczekamy się u nas myślenia perspektywicznego - i zamiast "oszczędzania" zobaczymy "małe" (czyli normalne) klasy, do 15 osób. Wtedy też można zacząć myśleć, jak dysponować przestrzenią w klasach (i budynkach, które są);

Jestem ciekawa wrażeń z "testowania" materiałów!