28 listopada 2014

Spotkanie z "Królestwem dziewczynki"
Zakładam, że jeszcze zdążę napisać o  TEJ  książce. "Królestwo dziewczynki":  pytania, ich konteksty i kierunki, które dostrzegamy w poszukiwaniu odpowiedzi. W najbliższą niedzielę, w Muzeum Kinematografii w Łodz, o godz. 15.00 spotkanie. Zapraszamy!


Własny pokój? Królestwo?
Od-czytania i metafory, proza życia i poezja obrazu.
 Wokół książki „Królestwo dziewczynki”
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, Wydawnictwo Entliczek, 2014
Spotkanie dla dorosłych z Iwoną  Chmielewską


„Królestwo dziewczynki” to jedyna w swoim rodzaju książka obrazowa  zadająca pytanie o to jaką drogą podążają dziewczynki wkraczając w czas odkrywania tajemnic fizjologii.  Książka o pierwszej miesiączce prowokuje do zastanowienia się czym jest budowanie własnej kobiecości i jak odnaleźć w niej własne miejsce.

Spotkanie z książką, jej autorką – Iwoną Chmielewską  i filmem „Jajko i kura” w reżyserii Ewy Podgórskiej to także  okazja do zadania pytań o sposoby opowiadania o kobiecości, o miejsce tych narracji w kulturze, o to, czy współczesna dziewczynka to przedmiot pewnych zabiegów czy podmiot budujący osobistą przestrzeń.

Wspólnota, sztuka wobec kobiecości  i wieloznaczność obrazu… Tajemnica i zdumienie – jaką historię przekazać własnej córce?
(…) do bycia królową swojego życia dojrzewa się miesiączka po miesiączce, po nitce, po jabłku, po wężu-smoku, po ziarnku, po szmince … (Agnieszka Grabowska)


W programie:
·         Spotkanie z Iwoną Chmielewską
Wybitną  twórczynią autorskich książek obrazowych (picture books),  ilustratorką książek dla dzieci i dorosłych. Jej prace publikowane są m.in. w Korei Południowej (gdzie zdobyła ogromne uznanie i popularność), w Niemczech, Hiszpanii, Japonii, Chinach, Meksyku, Portugalii, na Tajwanie. Wielokrotnie nagradzana w Polsce i zagranicą. Dwukrotnie otrzymała „ilustratorskiego Oskara”- Bologna Raggazzi Award (2011 i 2013 r.). Mieszka i pracuje w Toruniu.

·         Projekcja filmu: „Jajko i kura”, reż. scen. Ewa Podgórska, zdjęcia:  Magda Kowalczyk, 2012. (25’). Film został wyprodukowany przez Studio Munka w ramach programu Polskie Debiuty 2012.

Wstęp wolny

Brak komentarzy: