19 kwietnia 2011

Seen Art?// Widziałaś Sz(cz)tukę?Zastanawiając się nad nieprzetłumaczalnością całego konceptu książki-przedziwnego "przewodnika" Jona Scieszki i Lane Smith, wpadłam na to, że w wersji polskojęzycznej mogłaby nosić tytuł "Widziałaś Sz(cz)tukę"? Ale to namiastka dowcinego pomysłu. Poza tym co na to Kazimiera Szczuka?


"Seen Art?" to swoisty przewodnik wydany w kooedycji z Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku, slynną MoMA na Manhattanie. Książka dla dzieci, dowcipna historyjka, z "wielkimi dziełami" w tle. Do tego - napuszeni widzowie, każdy ze swoją koncepcją czym jest "prawdziwa sztuka" i kolejni - z gotową odpowiedzią na pytanie: "But... is Art here?" I w tym wszystkim - dziecko...Bohater wędrówki po Muzeum, kilkuletni chłopiec, szuka swojego przyjaciela, w którym umówił się na spotkanie.Cały dowcip, szereg zabawnych nieporozumień wiąże się z imieniem kolegi. 

"Have you seen Art?" pyta kilkuletni chłopiec, podążając za kolejnymi osobami, które pełne dobrych chęci chcą pokazać mu "art" - prawdziwą sztukę. W każdym kolejnej sali wystawowej okazuje się, że "Art" może oczekiwać gdzie indziej... Wędrujemy więc, oglądając wspólnie prace Van Gogha, Warhola. Matissa, Salvadora Dali, Miro, Paula Klee, instalacje, rzeźby, fotografie, rzeźby, a nawet słynnego "Pantona" - badanego "namacalnie".


 Finał jest niespodzianką, a całość - zgrabnie pomyślanym wprowadzeniem dziecka w świat współczesnej sztuki. "Seen Art?" może pełnić także rolę mini przewodnika, potraktowanego z przymrużeniem oka (na końcu znajduje się zestawienie prac z krótkimi informacjami). Świetny sposób na przełamanie śmiertelnej powagi muzeum.

Pomysłowy format książki, "wielka podróż" po ekspozycji MoMa, sprowokowana nieporozumieniem, zachęca do zadawania pytania "Gdzie ta sztuka?" i "Czym jest sztuka?".
Jon Scieszka i Lane Smith nie podają żadnej konkretnej odpowiedzi, bo jak można się domyśleć - żaden z widzów nie ma monopolu na  jedyną słuszną definicję sztuki. No i gdzie ta Sz(cz)tuka?
 "Seen Art?" Jon Scieszka, Lane Smith. The Musum of Modern Art/Viking. New York, 2005.

Brak komentarzy: