25 marca 2016

Dobrego Słowa!

Dla tych, którzy zaczęli obchodzić jedne z najtrudniejszych świąt: czasu na to, co ważne. I dla tych, którzy są z dala od świętowania. Czasu na to, co dla ważne. Dla nas wszystkich: dobrego Słowa.


(...) Kapłani wiedzą, oni wszystko wiedzą, znają odpowiedź na każde pytanie. Wszystko mogą rozwiązać, wszystko mogą rozstrzygnąć. Jest Biblia, jest Prawo - i oni wiedzą. 
Oni wiedzą tak dobrze, że na podstawie tej wiedzy będą zarzucać Chrystusowi zbrodnie godne śmierci. 
To bardzo ciekawa sprawa. Szykuje się ukrzyżowanie Chrystusa. Wołać "Ukrzyżuj, ukrzyżuj Go!" będą ludzi religijni. To może smutne, ale prawdziwe: Chrystusa nie ukrzyżowali jacyś tam ateiści. Ukrzyżowali Go ludzie religijni, którzy wiedzą, [którzy] wiedzieli, że wiedzą, i w imię tej wiedzy będą oskarżać.

Chrystus znajduje się w środku gdzieś pomiędzy tymi, którzy nie wiedzą, i tymi, którzy wiedzą, i opowiada o wychowaniu. Mówi o tym, że jest słowo - słowo, które zapada w duszę. Prawda i dobro przychodzi poprzez słowo.(...) Trzeba rzucić słowo, tak jak rzuca się ziarno. Trzeba, żeby był siew. Wszystko zależy od słowa. 

fragment kazania ks.J.Tischnera "Na dnie duszy" 
(Tygodnik Powszechny, nr 11/2016)

 ilustracja z "Dopóki niebo nie płacze" 
(Iwona Chmielewska, Józef Czechowicz, Abram Zylberg. Wydawca: Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN, 2016)

5 komentarzy:

-E.W. pisze...

O- Aniu! Dziękuję za ten wpis.

momarta pisze...

Niby takie nic - dobre słowo, a jednak tak o nie niekiedy trudno. Tym bardziej potrzeba czasu. Na refleksję, ale i na lekturę (choćby numeru 11 TP, który u mnie na razie ciągle leży i czeka, a tu już dwa kolejne numery ustawiły się w kolejce...)
Wielu dobrych słów, nie tylko z okazji świąt!

Nieparyż pisze...

Wszystkiego dobrego, Poza Rozkładem, dziękuję, że jest Twoje słowo, za którym stoi żywy, wrażliwy człowiek. Z którym się czasem nie zgadzam, ale przekonana jestem, że nic tak nie rozwija, jak mądry adwersarz. Dostrzegasz, że to, co jest całe, bywa zetlałą tkaniną pełną dziur. A jeśli tym mowa, to takie słowa cudze na ten czas, przy czym nie uwierzysz :) nie są paralelne ani do do książki o Chrzcie (oj, ciekawa jestem Twej opinii o tekście), ani do dyskusji pod wpisem:

Nawlekaj ucho mego serca, Panie.
Ty jesteś nicią, która zszywa wszystko.
W Tobie się kończy całe to szukanie
całego w dziurze i wnikliwa nicość.
(A. Kuciak)

Uśmiechy

poza rozkładem pisze...

:) do wszystkich

Bazyl pisze...

Wielu dobrych słów i dużo miłości :D