4 marca 2016

programy "ministra"_literatura

Od dawna zastanawiam się dlaczego w zakładce "finanse" na stronie MKiDN widnieje hasło "programy ministra"... Ale... od jakiegoś miesiąca wszystkim zaprząta głowę raczej problem "kiedy wreszcie", a mediach społecznościowych gorącym newsem jest hasło "już są" (albo "będą niebawem" a może trochę później...). Wyniki I naboru - dotacje. Całkiem dużo dobra i smakołyki "Promocja literatury i czytelnictwa - Literatura"
Jak głoszą wyniki  naboru programu "Promocja literatury i czytelnictwa - Literatura"  w 2016 roku będą:

"Nowi" Themersonowie! (wydawnictwo Widnokrąg) "Przygody Marcelianka Majster-Klepki".
Czyli reprint I wydania z 1938 roku.
Na lewo jest świat daleki i na prawo jest świat daleki. Ładnie prawda? Historyj 6 z linorytami Franciszki Themerson. Czekam!

"Wytwórnik filozoficzny" autorstwa Ady Augustyniak (czyli ciąg dalszy ciekawego pomysłu wydawnictwa Wytwórnia)

Ada Augustyniak - jak sama o sobie pisze -  tworzy obrazy, ręką i aparatem... jest lektorką języka chińskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim.  niedawno rzuciła studia doktoranckie z chińskiej filozofii, żeby mieć więcej czasu na rysowanie. poza tym prowadzi warsztaty z rysowania filozofii dla dzieci i innych ludzi, chociaż sama ciągle uczy się, jak rysować filozofię.

jakiś czas temu odkryła, że książki obrazkowe są najlepszym medium pozwalającym połączyć filozofię z obrazem. 

Co tu dodać? Kibicuję! Kraków - macie rysowanie filozofii na miejscu!
Niejako "w temacie"... Taadaaam:  Katsumi Komagata i "Pierwsza książka" (tytuł roboczy, tytuł oryg.: "Little eyes. First look") czyli wydawnictwo Wytwórnia po raz drugi. Dla przypomnienia: to jednej z "nawróconych":  japoński grafik, który wybrał się w podróż pt. "książka - obiekt dla dziecka" wraz ze zmianą swego statusu życiowego. Rodzicielstwo zmienia perspektywę :) O książkach - obiektach było kiedyś (skromnie) >>> tutaj

zdjęcie z zasobów Biblioteca BarcelonetaPierwsze pełna polska edycja książkowa "Bajeczek, które trzeba opowiadać właśnie tak" R. Kiplinga (w nowym przekładzie w Fundacji Czułego Barbarzyńcy). Czy to nowe "Takie sobie bajeczki"?


I podwójne, podwójne taaadaaaam, taaadaaam (bo wiążę z tą książką duże nadzieje ale to moje dorosłe fascynacje...) „Bruno. Chłopiec, który się nauczył latać" Nadii Terranovej (tekst) i Ofry Amit (ilustracje) (wydawnictwo Format). Książka obecna we włoskich księgarniach już 4 lata. Książka o życiu i "śnieniu własnej epoki". Książka, która musi się zmierzyć z tragiczną śmiercią. Co z tego wyniknie?

www.ofra-amit.com/portfolio/

Dofinansowanie dostało także wydawnictwo Tatarak na zapowiadaną książkę dla dzieci pt. "Co kryje las?" Ainy Bestard (liczymy na dobrą cenę :) i Muchomor na kolejne tom  bajek Michela Piquemala - roboczy tytuł: "Le conteur philosophe"z ilustracjami Agnieszki Malmon


Wyglądam też pierwszej książki dla dzieci Justyny Bargielskiej (!!!) „Siedem przygód Rozalii Grozy” (Biuro Literackie). Bardzo czekam.

Dla tych, którzy nie mogli się oprzeć i zrujnowali się na hiszpańskiego Ajubela - nowina :) Wydanie książki „Robinson Crusoe” będzie "po polsku" czyli mam nadzieję, że w polskiej cenie (wydawnictwo Tako, rzecz jasna). Zjawiskowy!


Jest czas na odwołania. Może jeszcze komuś się uda? Bardzo intrygująco wygląda pomysł Wytwórni (znowu, ale to przypadek...), który nie dostał dofinansowania: "Wierzę" (tytuł roboczy) prof. Zbigniew Mikołejko. Pamiętacie "matki wózkowe" i dziecko jako alibi? Bo ja tak ;)

Gratuluję "wygranym" czyli nam też!

2 komentarze:

miejskiewiejskie pisze...

Bardzo ciekawie to wygląda!

miejskiewiejskie pisze...

Bardzo ciekawie się zapowiada!