7 stycznia 2011

Klasyka i folklor by Bogucka


Ubiegły rok zamknęła udana seria klasycznych wierszyków polskich "kanonicznych" twórców, zaprojektowana i zilustrowana przez Katarzynę Bogucką. Bywa on wpisywana w nurt etnodizajnu, dzięki wcześniejszym "folklorystycznym" rymowankom wydanym przez Pantuniestał.

Katarzyna Bogucka stała się jedną z kilku rozpoznawalnych graficzek wśród młodego pokolenia ilustratorek. Łączy tradycję, pewien sentyment do folkloru  i świeżą, nowoczesną, charakterystyczną estetykę.
Jej najnowsze dokonanie to opracowanie graficzne czterech kanonicznych wierszy polskich klasyków, do niedawna "mordowanych" tylko przez kiczowate, "supermarketowe" wydawnictwa.
W poręcznym, kieszonkowym formacie, który przypomina dawne szkolne notesiki Wydawnictwo Dwie Siostry postanowiło odświeżyć wiersze Fredry ("Paweł i Gaweł", "Małpa w kąpieli"), Konopnickiej ("Stefek Burczymucha") i sztandarowy wiersz Jachowicza ("Chory kotek").


Niektórzy być może się zastanawiają - po co męczyć dzieci przyciężkim, archaicznym językiem czy namolną dydaktyką. Dzięki interpretacji  Boguckiej utwory klasyków zyskują lekkość i dowcip. A jej praca to dowód na to, że kontakt dziecka z tradycją nie musi być nudnym obowiązkiem (z którym zetknie się pewnie kiedyś w szkole), a może być treningiem wyobraźni, kreatywności i uświadamianiem dziedzictwa kulturowego.

Szumna to nazwa, ale w kontakcie dziecka z literaturą ważna jest dla mnie także znajomość klasyki. To baza i fundament, nie tylko do wyrabiania własnego gustu, ale i do nauki odczytywania różnych kodów kultury - nawiązań, cytatów, pastiszy i parodii.
To dobra szkoła uświadamiania sobie plastyczności języka, jego zmian, ale i pole do zabawy nim.
Katarzyna Bogucka wprost przyznaje się do swego sentymentu do ludowości.
Zajmuję się ilustracją. Wspominam w niej moje dzieciństwo - beztroskę, bezpieczeństwo oraz ludzi miejsca i przedmioty bezpośrednio z nimi związane. Ilustruję to co zapamiętałam i pragnę aby przetrwało. Ponieważ najpiękniejsze chwile dzieciństwa spędziłam na wsi, często wracam do niej w ilustracjach.

W trzech książeczkach wydanych przez Pantuniestał folklor obecny jest w podjętym temacie (ludowe, dobrze znane nam z dzieciństwa, rymowanki) i przetworzonej, ludowej stylistyce. Jest raster, jaskrawe (czego nie widać, niestety, na moich skanach) kolory, dowcipne zapożyczenia z folkloru.Praca Katarzyny Boguckiej, w której pojawiają się współcześnie przetworzone motywy - i gołąbki, i bociany, sumiasty dziadek, babcia w pasiakach, jelonki, koguciki - pokazuje te ludowe rymowanki w nowej odsłonie. Z humorystycznym dystansem, całkiem apetyczne, bez zadęcia. Bo folklor i tradycja też mogą bawić. Nawet nowoczesne dzieci.

"Małpa w kąpieli" Aleksander Fredro, il. Katarzyna Bogucka. Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2010. 
"Dziadek z babką. Przypowieść ludowa", "Siała baba mak", il.Katarzyna Bogucka. Wydawnictwo Fajne chłopaki dla Pan tu nie stał.


Brak komentarzy: