16 sierpnia 2014

Polska. 25 lat wolności.

Czy Kancelaria Prezesa Rady Ministrów może mieć coś wspólnego z książką dla dzieci?


Nie wiem jak innych, ale mnie cieszy, że jednak może i to w takiej formie. Nieco onieśmiela (albo i przerasta formą) oficjalna korespondencja - teczka, papier Kancelarii obok zafoliowanej (i po co? byłoba ulga dla świata i 600 tysięcy foliówek mniej) mapy. Kooprodukcja - współpraca: wydawnictwo Dwie Siostry oraz rozpoznawalni ze swojej kreski Aleksandra i Daniel Mizielińscy.

Trochę dziwi (nawet tych, którzy z kulturą mają niewiele wspólnego), że zamiast choćby Syrenki mamy symboliczny (symbolicznie?), rozlewający się na centrum Polski Stadion Narodowy, ale w środku znajdziemy więcej "Historii. Kultury. Przyrody" jak zapowiada okładka. A nawet więcej "kultury" niż na mapie Polski znanej już czytelnikom i oglądaczom "MAP" Mizielińskich. Bo i Szymborska, i Lem, Miłosz, Herbert, Kieślowski, a nawet Gombrowicz i Norwid. Szkoda, że zabrakło Tuwima, Brzechwy czy Wawiłow, ale w końcu pierwszoklasita uczciwie zostaje uprzedzony, że "Nie wszystko w tej opowieści od razu będzie dla Ciebie jasne". Może to wyzwanie dla dorosłych? Zachęta na przyszłość?

Oprócz obrazkowej mapy znajdziemy tutaj też informacje o symbolach Polski i krótką historię drogi do wolności. I najważniejsze: CO NAM SIĘ UDAŁO
Udało się. Kolejne wydawnictwo, które potrafi mądrze wydawać mądre książki dla dzieci. We współpracy. Tym razem (z) premier.gov.pl.


Do mapy jest i kartka z informacjami skierowanymi do pierwszoklasistów, którzy dostaną ten pakiet, we wrześniu, razem z nowym "Elementarzem".

Mapa, którą masz w rękach jest dla Ciebie. A także dla Twoich Rodziców, Rodzeństw, Dziadków, Przyjaciół, Znajomych i kogo tylko zechcesz. Bo najlepiej poznawać ją z drugą osobą - wspólnie oglądać obrazki, wyszukiwać szczegóły, zastanawiać się i rozmawiać. 

Ta mapa to opowieść o Polsce, naszej ojczyźnie. To długa i fascynująca historia. O ludziach, ich życiu. (...) To także opowieść o tym, co jeszcze mogłoby się na tej mapie znaleźć, bo każde miejsce kryje wiele zwykłych i niezwykłych rzeczy.
(...)
Co można zrobić z mapą?
(...) To Twoja mapa i także Twoja opowieść o Polsce. Kto wie, może kiedyś to właśnie Ty wymyślisz albo zbudujesz w Twojej okolicy coś, z czego ucieszą się dzieci i dorośli.

DOBREJ ZABAWY!
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów 
Dziękuję wydawnictwu Dwie Siostry i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów za dostrzeżenie, że "jestem zainteresowana inicjatywami", które zachęcają do wspólnych rozmów dzieci i dorosłych. Także o Polsce.

Brak komentarzy: